Először találhattak bizonyítékot arra, hogy két bolygó ugyanazon a pályán kering
Több összeesküvés-elmélet is van arról, hogy a Nap túlsó oldalán egy bolygó van, amely a Földdel azonos pályán kering. Bár ez képtelenség, az égi mechanika lehetővé teszi, hogy bizonyos feltételek mellett több égitest is ugyanazon a pályán keringjen. A Jupiter és a Föld körül keringő trójai aszteroidák kiváló példák erre. Most a csillagászok megtalálták az első példát egy másik naprendszerben.
A PDS 70 csillagrendszer nagyon fiatal, és biztosan tudjuk, hogy két bolygója van, a PDS 70b és a PDS 70c. A 400 fényévre található bolygókról úgy gondolják, hogy mindkettő a Jupiterhez hasonló gázóriás. A PDS 70b pályáján a csillagászok egy nagy törmelékfelhőt fedeztek fel, ami egy formálódó bolygó vagy egy már kialakult bolygó maradványainak lehetséges jele.
“Két évtizeddel ezelőtt egy elmélet megjósolta, hogy hasonló tömegű bolygópárok, az úgynevezett trójai vagy társbolygók azonos pályán keringenek csillaguk körül. Most először találtunk bizonyítékot erre az elképzelésre”, mondta a közleményben Olga Balsalobre-Ruza vezető szerző, a madridi Asztrobiológiai Központ hallgatója, írja az IFLScience.
Nem ritka a jelenség észlelése, de azok nem bolygókról szóltak
A trójai aszteroidák olyan kőzettestek, amelyek egy bolygóval azonos pályán keringenek. A Jupiternek több mint 4800 van, amelyek két csoportra oszlanak. Az egyik megelőzi a gázóriást, a másik követi. A Földnek összesen kettő van. A Jupiteré az L4 és az L5 Lagrange-pontok közelében, 60 fokkal a bolygó előtt és mögött helyezkednek el ugyanazon a pályán. A PDS 70 rendszerben található törmelékfelhő is ezen zónák egyikén helyezkedik el, és a csillagászok úgy vélik, hogy egyfajta naprendszeren kívüli trójai helyzetet figyelnek meg, amelyben egy, a Holdnál kétszer nagyobb méretű objektum alakul ki éppen.
“Az exotrójaiak, azaz a Naprendszeren kívüli trójai bolygók eddig olyanok voltak, mint az egyszarvúak. Az elmélet szerint létezhetnek, de még senki sem észlelte őket”, mesélte Jorge Lillo-Box társszerző, az Asztrobiológiai Központ vezető kutatója.
Ezen rendszer esetében a két potenciális objektum tömege nagyon különböző, és a pálylyuk nagyjából olyan messze van csillaguktól, mint az Uránuszé a Naptól. De lehetséges, hogy léteznek kisebb, a csillagukhoz közelebb keringő bolygók is, ami teljesen új lehetőségeket nyit meg arra vonatkozóan, hogy milyen világok (és talán életformák) létezhetnek ott.
“Ki tudna elképzelni két olyan világot, amelyiknek közös az év időtartama és a lakhatósági feltételei? A mi munkánk az első bizonyíték arra, hogy ilyen világok létezhetnek”, magyarázta Balsalobre-Ruza.
El tudjuk képzelni, hogy egy bolygó megoszthatja a pályáját több ezer aszteroidával, mint a Jupiter esetében, de az számomra észbontó, hogy bolygók is osztozhatnak ugyanazon a pályán.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon