Szudán történetében nem ismeretlenek a szakadások. 2011-ben például Dél-Szudán vált le az ország többi részéről, ezzel létrehozva a világ legfiatalabb országát. Több mint tíz évvel később az ország ismét nehéz időket él át a legújabb polgárháború következtében. Ezúttal, ha a problémának nem sikerül véget vetni nem kizárt, hogy az ország keleti része leválhat az ország többi részéről.
Áprilisban Szudán újabb polgárháborúban találta magát. A gyors lefolyású harcok helyett azonban egy patthelyzet alakult ki, ahol egyik oldal sem tud kifejezett előnyökre szert tenni. Bár a média figyelme elterelődött már a konfliktusról, továbbra is folyamatosan zajlanak a harcok az országban. A szudáni fegyveres erők (SAF) és a gyors támogatói erők (RSF) állnak jelenleg konfliktusban egymással. A RSF eredetileg a Darfurnak nevezett régióból indult, ahol a közismert nevén Hamedi által vezetett csapatok központja jelenleg is megtalálható — számolt be róla TLDR News Global.
Őket eredetileg Omar al-Bashir alkalmazta, hogy a Darfurban található szeparatistákat elnyomásban tartsa. Technikailag az RSF al-Bashir privát hadserege volt. Azonban 2019 a RSF és az SAF együttesen realizáltak a demokratizálódás hullámait, ezért al-Bashir ellen fordultak. Ezek után egy kettő irányítási rendszer alakult ki al-Buhan vezetésével, aki a SAF soraiból származik. Miután a RSF ereje folyamatosan növekedett, így megpróbálta a hadsereg alá rendelni az RSF erőit, ami nem tetszett Hamedinek, így kitört a polgárháború a két milícia között.
Úton a szakadás felé
Tekintve, hogy az ország már most a teljes humanitárius katasztrófa szélén van, így nem meglepő, hogy az ország stabilitása is veszélybe került. A harcok leginkább a fővárosban Khartoumban zajlanak, de egyéb területeken is előfordulnak összecsapások. Tekintve, hogy minden tűzszünet eddig kudarcot vallott, ráadásul egyik fél sem mutatja a gyengeség jeleit, így az országban a béke lehetőség eléggé valószínűtlen.
Dél-Szudán 2011-es leválása is nagyrészt az ország vallási megosztottságának köszönhető. Az ország nyugati és déli részén, amely most már Dél-Szudán keresztények élnek, míg északon leginkább muszlimok. Az arabok dominanciája a politikában vezetett 2011-ben Dél-Szudán leválásához. Darfurban már régóta zajlik egy csendes konfliktus, ahol az arabok folyamatosan próbálták elnyomni a más etnikumból vagy vallásból származókat. A 2011-es események kísértetiesen hasonló események között zajlottak, így nem kizárt, hogy az ország egy újabb szakadás felé tart.
Hogy az ország kettészakad-e azt egyelőre nem lehet megmondani. Azonban a lehetőség mindenképpen fennáll, ráadásul a béke esélyeinek csekélysége miatt ez a forgatókönyv egyre valószínűbbnek látszik. Egy újabb szakadás nem jelentene túl jót az amúgy is instabil térség számára. Habár a szakadás attól is függ, hogy ki kezdeményezné azt. A darfuri lakosság megosztott és az erő leginkább a RSF kezében összpontosul.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén