A gleccserek, mint tudjuk jégből vannak, így egészen meglepő, hogy a Föld számtalan meleg időszakában nem olvadtak el teljesen. Egyes gleccserek hihetetlen korral rendelkeznek. Egy új felfedezés szerint egyes gleccserek akár több milliárd évesek is lehetnek, ami egészen hihetetlen. De melyik is ez a rendkívül idős jégtömeg, amelyet a kutatók újonnan felfedeztek?
A világ legöregebb gleccsere Dél-Afrika aranymezejei közelében fekszik egy új kutatás szerint. A gleccserben található lerakódások több mint 2,9 milliárd évre nyúlnak vissza — írja a Live Science. A gleccserben található vulkanikus üledékes kőzetek nagyjából 3,2 és 2,8 milliárd évvel ezelőtt keletkeztek. A kutatók ámulattal fogadták a felfedezést, hiszen ez a gleccser egyike azon kevés gleccsereknek, amelyek egészen ép állapotban maradtak meg.
Egyes kutatók azonban kételkednek benne, hogy a jegesedés és gleccserképződés már a Föld ilyen korai szakaszában is bekövetkezhetett.
A legősibb gleccser
Hogy a tudósok megállapítsák mi az igazság, a Kaapvaal Cratonból vettek üledék mintákat. Ez egy ősrégi szikla, amely Dél-Afrika délkeleti részén fekszik. A mintákban felfedezték az eddig ismert legrégebbi morénát, vagyis gleccser üledéket. Ez az az anyag, amely a gleccser olvadása és összehúzódása során megmarad. Egy különleges elemzési technológia segítségével, a kutatók képesek megállapítani, hogy milyenek lehettek az éghajlati viszonyok az üledék keletkezésének idején. Ebből képesek voltak megállapítani, hogy az üledékek valóban jeges környezetben alakultak.
A kutatás segíthet megérteni a korai Föld klíma viszonyait. Egy elmélet szerint Dél-Afrika közelebb lehetett a sarkkörhöz 2,9 milliárd évvel ezelőtt, mint azt eddig gondoltuk. Az sem kizárt, hogy a többször fellépő “hógolyó Föld” effektus lépett fel ugyanebben az időben. Ez leginkább akkor történik meg, mikor a Föld légkörében drasztikusan lecsökken az üvegházhatású gázok mennyisége. Ha ez valóban igaz, akkor ez lehetett a Föld történetének legelső jegesedése.
Bár az elméletek lehetnek igazak, egyértelműen további kutatásra lesz szükség ahhoz, hogy megértsük a Föld klímaviszonyait ilyen nagy távlatokból. A kutatás betekintést enged a korai Föld korai időszakának klímájába. Egyelőre nem tudhatjuk biztosan, hogy a jegesedés csak lokális volt-e, vagy esetleg globálisan is megfigyelhető volt az eljegesedés.
A legtöbb gleccser a világon viszonylag fiatal, leginkább a legutolsó jégkorszak maradványa. Természetesen a világon mindig voltak hűvösebb pontok, például magaslatok, vagy éppen nagyon északi vagy déli pontok, ahol a jegesedés folyamatosan jelen volt. Az eddig ismert legősibb gleccsereket talán Grönlandon, vagy inkább az Antarktiszon érdemes keresni, ahol akár több millió éves gleccsereket is találhatunk. Persze a több milliárd éves gleccserekhez képest a pár millió év semmi, de ez még inkább rávilágít a kutatás eredményeire. A kőzetekkel ellentétben a jég elolvad, így olyan mintára bukkanni, amely nagyjából változatlan helyen volt év milliárdokig egészen lenyűgöző.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon