Az emberi test változik a korral, ezt mindenki tudja. Azonban a hang nem csak az öregedéstől változhat meg, hanem egyéb más tényezők is befolyásolhatják a hangunk mélységét. Bizonyos esetekben egy személy hangja, akár a felismerhetetlenségig is megváltozhat az évek folyamán. De mi áll ennek a folyamatnak a hátterében?
Amikor végig követjük egy énekes karrierútját egészen könnyen észrevehető, hogy az idő múlásával az előadó hangja is megváltozik. Azonban ez nem csak az idős kortól függ, hanem sok minden egyébtől is. Ez abból is látszik, hogy még a jól képzett énekesek is, akik figyelnek a hangjuk karbantartására, még náluk is észrevehető a változás.
A hangunkat a hangszálaink tulajdonságai határozzák meg. Mikor a légzőszerveken átáramlik a levegő, akkor az megrezegteti a hangszálakat és ez generálja a hallható hangokat. Nagyjából 20 izom felelős a hangszálak megfelelő mozgatásáért, amely különböző hangokat eredményez.
A pubertáskor történik az első igazi változás, addig nincs nagy különbség a nemek hangjai között. Azonban a hormonok hatására a férfiaknál az ádámcsutka megnő, ezzel meghosszabbítva a hangszálakat. Felnőttkorra a férfiak hangszálainak hossza nagyjából 16 milliméter, míg a nőké körülbelül 10 milliméter. Ráadásul a nők hangszálai általában 20-30 százalékkal vékonyabb a férfiakénál.
A hormonok azonban a pubertás után is befolyásolják a hangunk minőségét — írja az IFLS. Nők esetében a menstruációs ciklus is befolyásolhatja a hang minőségét. Bizonyos esetekben az operaénekesek szabadnapokat is kaptak, hogy a menstruáció bizonyos szakaszaiban a megmerevedett hangszálaik ne sérüljenek.
Mitől változik a hang?
Ahogy öregszünk a gége ásványianyag tartalma megnövekszik, ezzel a hangszálak megmerevednek. Ez a változás már a 30-as éveinkben elkezdődhet, főleg a férfiaknál. Ebből kifolyólag a hangszálak kevésbé veszítenek a flexibilitásukból.
Ezenkívül az öregedés következtében a nyálka termelő mirigyek száma is csökken, ezzel pedig a termelt nyálka mennyisége is. Védőréteg hiányában a hangszálak jobban ki vannak téve a sérülésnek, ami egyértelműen megváltoztatja a hang minőségét.
A dohányzás például gyulladást okozhat, amitől megnő a termelt nyálka mennyisége, de ugyanígy ki is szárítja a hangszálak felületét. Az alkoholnak is hasonló hatása van, így ezek rendkívül sok kárt okoznak a hangszálakban. Ugyanígy a gyógyszereknek is lehet hasonló hatása. Ezektől a hang eléri a jellegzetes rekedtes jellegét.
Természetesen, ha a hangunkkal dolgozunk, és sokat erőltetjük a hangszálainkat, akkor bizony az elhasználódat. Ettől a hangszálak megdagadnak, jellegzetesen elmélyítve a hangot. Néha orvosi beavatkozás is szükséges lehet, hogy a keletkező nedveket eltávolítsák, de általában egyszerű terápia is segíthet a kezelésében.
A hangunk megőrzéséhez a legegyszerűbb, ha kerüljük a káros tevékenységeket. Ezzel együtt érdemes edzeni is a hangszálakat, például hangos felolvasással vagy éppen énekléssel. A gége hidratáltsága is fontos, illetve a túlzott dohány-, illetve alkoholfogyasztás kerülése is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon