Drónfelvételen Szibéria ‘alvilági kapuja’, amely egyre csak nő
Egy hatalmas kráter Szibériában, amelyet a helyiek az “alvilág kapujának” neveznek, egyre nagyobbra nő, és ezt egy új drónfelvétel is bemutatja.
A július 12-én közzétett felvételeken a nézők madártávlatból láthatják a Batagaj krátert, amelyet a világ legnagyobb permafrosztos mélyedésének tartanak, írja a Ruptly.tv.
A mintegy 145 futballpályányi terület egy Kelet-Szibéria erdőségeit átszelő mély sebhely, amelyet valószínűleg az 1940-es években végzett erdőirtás okozott. Ez erózióhoz vezetett, ami aztán súlyosbította a permafroszt szezonális olvadását, és létrehozta a hatalmas krátert a földben. Mivel a régió permafrosztja 80%-ban jégből áll, a nagy mennyiségű olvadás miatt a hegyoldalon lévő üledék összeomlott, és egy óriási vágás alakult ki az oroszországi Szaha Köztársaságban, vagy más néven Jakutföldön.
És nem csak a drónfelvételek mutatják, hogy a kráter tovább tágul. Az évek során a műholdfelvételek is megerősítették, hogy az óriási mélyedés egyre nagyobb lett. Ahogy a föld visszahúzódott, “több tízezer éves fagyott maradványokat” tárt fel, amelyek egészen a középső pleisztocénig nyúlnak vissza, amely 126 000 évvel ezelőtt ért véget, számol be a Live Science.
Az olvadás lehetővé tette a tudósok számára, hogy hozzáférjenek a nagyjából 8000 éve fagyott bölényhúshoz, ami új betekintést engedett a kutatóknak a régiót egykor benépesítő állatok és növények világába, és amit egy tanulmányban is közzétettek. Azt azonban nem tudjuk pontosan, milyen gyorsan tágul a kráter. A helyiek azonban azt állítják, hogy az elmúlt néhány évben az NDTV, egy újdelhi tévécsatorna vizgsálata szerint bizonyos pontokon 20-30 méterrel gyarapodott.
“Ez nagyon ritka dolog”, mondta Alekszej Lupacsev, az Orosz Tudományos Akadémia egyik vezető kutatója a Ruptly.tv-nek. “Ez a természet egyedülálló jelensége, amely lehetővé teszi számunkra, hogy a Föld félmillió éves történetét láthassuk a permafrosztban megőrizve.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó