Egy szupermasszív fekete lyuk épp a Föld felé lő halálos sugárnyalábot
A NASA által megfigyelt szupermasszív fekete lyuk nagy energiájú sugárnyalábját egyenesen a Föld felé irányítja. Bármennyire is félelmetes ez a kozmikus esemény, biztonságos távolságból, mintegy 400 millió fényévvel arrébbról figyelhetjük.
Az aktívan táplálkozó szupermasszív fekete lyukakat örvénylő anyagkorongok veszik körül, amelyeket akkréciós korongoknak neveznek, és amelyek idővel fokozatosan táplálják őket. A nem elnyelt anyag egy része aztán a pólusaik felé áramlik, ahol aztán fénysebességhez közeli tempóban kilövellnek belőlük. Ez rendkívül rendkívül fényes elektromágneses sugárzást hoz létre. Egyes esetekben, mint például a NASA legújabb felfedezésénél, ez a sugár egyenesen a Föld felé irányul. Ezeket a jelenségeket blazároknak nevezik, számolt be a Space.
Fekete lyuk, pusztító fénysugárral
A Markarian 421 jelű, a Nagy Medve csillagképben található blazárt a NASA 2021 decemberében indított Imaging X-ray Polarimetry Explorerének (IXPE) segítségével figyelték meg. Az IXPE a mágneses mezők polarizációját figyeli meg. A Markarian 421 által kilövellt sugár polarizációja meglepetést okozott a csillagászoknak, megmutatva, hogy a sugárnyaláb azon részén, ahol a részecskék felgyorsulnak, egy spirális szerkezetű mágneses mező is található.
A Blazar sugárnyalábok több millió fényévnyi távolságra is elnyúlhatnak az űrben, de az őket elindító mechanizmusokat még nem ismerjük jól. A Markarian 421 körüli új felfedezések azonban némi fényt deríthetnek erre az extrém kozmikus jelenségre.
“A Markarian 421 régi barátja a csillagászoknak”, mondta a felfedezés vezető kutatója, az Olasz Űrügynökség asztrofizikusa, Laura Di Gesu. “Biztosak voltunk benne, hogy a blazár érdemes célpontja lesz az IXPE-nek, de felfedezései felülmúlták a legjobb várakozásainkat is.”
A táplálkozó szupermasszív fekete lyukak sugárzásának legfőbb oka, hogy a fénysebességet megközelítő részecskék óriási mennyiségű energiát bocsátanak ki, és Einstein speciális relativitáselméletének fizikája szerint viselkednek.
A blazárok sugárzása azért is növeli a fényességet, mert a felénk való irányultságuk miatt a sugárzásaikhoz kapcsolódó fény hullámhosszai “feltorlódnak”, növelve frekvenciájukat és energiájukat. Egy közeledő mentőautó szirénájának hanghullámai is így viselkednek, ezáltal a frekvencia megnövekedését okozzák, ami miatt a hangok magasabban szólalnak meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon