A Naprendszer legnagyobb hegye valaha egy óriási sziget lehetett
A tudósok feltételezik, hogy a Mars óriási vulkánja, az Olympus Mons, amely nagyjából akkora, mint Franciaország, valaha egy sziget lehetett. Ez a felfedezés pedig elősegítheti a víz és akár az ősi élet jeleinek keresését a vörös bolygón.
A francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központ (CNRS) szerint a gigászi vulkán “morfológiai hasonlóságokat mutat a Földön található aktív vulkáni szigetekkel”. A tanulmányt a szerzők az Earth and Planetary Science Letters című folyóiratban tették közzé. Az Olympus Mons a Naprendszer legnagyobb vulkánjaként és legmagasabb hegyeként is ismert. 25 kilométeres csúcsával háromszor magasabb, mint a földi Mount Everest, és régóta bolygóközi rejtélyt jelent, írja a Futurism.
A tanulmányban a francia csapat azt állítja, hogy az óriási és ehhez mérten meglehetősen lapos vulkanikus hegy “valószínűleg folyékony vízbe ömlő láva révén alakult ki”. Ez ugyanaz a folyamat, mint ahogyan a szigetek keletkeznek itt, a mi kék bolygónkon. Ha valaha óceán vette körül, akkor olyan lehetett, mint egy sziget itt a Földön, bár ez a feltételezett óceán azóta nyilvánvalóan kiszáradt.
A kutatók hozzátették, hogy szerintük a Mars egy másik vulkánja, az Olympustól több mint 1600 kilométerre található Alba Mons hegy is alátámasztja a marsi óceán elméletüket. Mind az amerikai, mind a kínai roverek bizonyítékot találtak vízre a Marson. ez hatalmas előrelépés a vörös bolygón lévő élet kutatásában, és sok tudós szerint megdöbbentő betekintést nyújt a Föld egyik lehetséges jövőjébe.
Azonban további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, mi a helyzet ezzel a kolosszális heggyel. A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy a további kutatások segíthetnek megállapítani, hogy milyen régi az Olympus Mons, ami ahhoz vezethet, hogy jobban megértsük, mi történt a vízzel a Marson, és ki tudja, talán a rajta lévő élettel.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrből jött ház Budán: a Frankel Leó úti csoda, ami történelmet írt
A Garamantok rejtélyes piramis sírjai
Lehet, hogy megtalálták Szent Miklós, azaz Télapó sírját
Arkhimédész elveszett műveit segített felfedezni egy részecskegyorsító
Megfejtették a narancssárga macskák titkát: Egy gén, amely 60 éve tartotta izgalomban a genetikusokat
A világ egyik legnagyobb titkolt nukleáris balesete, avagy a Kistim-tragédia