Az orvostudomány rengeteget fejlődött az évszázadok során. Azonban még nem is olyan régen egészen különleges gyógymódokkal álltak elő az orvosok. Ebben a cikkben bemutatunk 5 rendkívül különleges és leginkább furcsa gyógymódot, amelyeket még a múltban alkalmaztak. Lesz egy pár, amelyeknél fogni fogjuk a fejünket.
Régen minden jobb volt. Legalábbis ez szokták sokan mondani. Ez sok mindenre igaz lehet, de az orvoslásra hála az égnek nem. Elképesztően hálásak lehetünk, hogy a bajainkat már nem az ebben a cikkben felsorolt metódusokkal kívánják kezelni az orvosok. Nem kell messzire mennünk vissza az időben ahhoz, hogy olyan gyógymódokkal találkozzunk, amelyektől a hajunk is égnek áll majd — írja Science Alert.
Egy üveg szellentés
1660-as években kitört a nagy pestisjárvány Londonban. Akkoriban még elterjedt volt a miazma elmélet, mely szerint a betegségeket a koszos levegő okozta. Többek között a pestis orvosok is ezért viselték a hosszú, madárszerű maszkjaikat, mert a maszk csőrébe virágokat tettek. Ez teljesen véletlenül segített a betegektől való megfelelő távolság megtartásában is, ami segített az orvosoknak életben maradni.
Azonban az orvosok egészen mást javasoltak a köznépnek. Úgy gondolták, hogy egy igazán rossz szag semlegesítheti a levegőben a betegségeket. Éppen ezért jó páran elkezdték szellentésüket üvegekbe gyűjteni, ha esetleg szükség lenne egy kis semlegesítő rossz szagra.
Tejátömlesztés
A vércsoportok felfedezése előtt a vérátömlesztésbe a betegek körülbelül fele belehalt. Az 1800-as évek végén ezért az orvosok elkezdtek inkább tejet használni. Úgy gondolták, hogy a tej segít a fehérvérsejtek előállításában és biztonságosabb, mint a vérátömlesztés. Tekintve, hogy ennek semmi alapja nem volt, gyorsan rájöttek az orvosok, hogy az elhalálozások nagy száma miatt inkább nem kéne alkalmazni ezt a felettébb zseniális technikát.
Múmiapor
Egy középkori gyógyszertárba tévedve nem kizárt, hogy találkozhatott volna őrölt múmiaporral. A 12. századtól kezdve a múmiapor igencsak elterjedt lett Európában. A port zúzódásoktól kezdve, fejfájáson át, egészen a rák kezeléséig is alkalmazták. Viszont a 16. században már elkezdték megkérdőjelezni az orvosok az gyógyszer hatékonyságát. Mint kiderült, félrefordították az ősi iratokat, amelyekben leírták, hogy az úgynevezett bitumen anyagnak rengeteg jótékony hatása van. Vagyis nem a múmiát kell csíkokban felszívni, hanem inkább a bitument kellett volna alkalmazni.
Bálna hotel
A 19. század végén Ausztráliában megnyitott egy hotel, ahol az ízületi gondokkal küzdő betegeknek azt javasolták, hogy feküdjenek rá egy bálna holttestére pár órán át. Az gyógymód felfedezését egy iszákos úriembernek köszönhető, aki egyik részeg kalandjakor úgy döntött, hogy fejest ugrik egy bálna holttestébe. Miután kijózanodott és kimászott a tetemből azt állította elmúlt a reumája. Az nem tisztázott, hogy mennyire terjedt el ez a kezelési módszer.
A káposzta mindenre megoldás
Már az ókori Rómában is egy zöldség egészségesebbnek bizonyult minden másnál: a káposzta. Az ókori szerzők szerint túl sokáig tartana felsorolni a káposzta számtalan jótékony hatását. Egyesek szerint akár a halláskárosodást is meg lehetett gyógyítani azzal, ha meleg káposztalevet fecskendeznek az ember fülébe. Remek hashajtó, ráadásul a káposzta fogyasztók vizelete is sok mindent kúrál. Egyesek még azt is ajánlották, hogy a gyerekeket fürdessék káposztás vizeletben, hogy sose váljanak gyengévé.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat