Köztudott ma már, hogy Grönland első felfedezői a vikingek voltak. Természetesen a már évezredek óta ott élő eszkimókon kívül. Azonban a vikingek megérkezésével vált Grönland is a tágabb világ részévé. Minden a 10. század környékén kezdődött, mikor az első norvég és izlandi felfedezők először léptek Grönland északi földjeire.
Grönland meglepően sokáig hozzátartozott a vikingek birodalmához. A 10. században letelepült vikingek egészen a 15. századig, vagyis több száz éven át éltek Grönland földjén. A vikingek két nagyobb települést is létrehoztak, melyek teljesen elnéptelenedtek a 15. századra. A legtöbb információ, amit ezekről a településekről tudunk Heritage Daily szerint az úgynevezett Települések Könyvéből származik, vagy eredeti nevén a Landnámabókból.
Vikingek Grönlandja
A feljegyzések szerint Grönlandot először egy Gunnbjörn Ulfsson vagy más néven Gunnbjörn Ulf-Krakuson nevű felfedező pillantotta meg még a 10. században. A felfedezés egy véletlennek volt köszönhető, mivel a hajója elsodródott és máshol kötött ki mint kellett volna. 978-ban Snæbjörn galti Hólmsteinsson volt az első, akiről tudjuk, hogy célba vette a szigetet, és pár társával együtt letelepedett a Gunnbjarnar Skierries szigeteken. Egy borzalmas tél átvészelése után Snæbjörnt megölték, és a maradék viking visszatért Izlandra.
Az első sikeres település Erik Thorvaldsson nevéhez köthető, vagyis Vörös Erikhez. A legendák szerint Eriket száműzték Izlandról 3 évre, akinek így új otthont kellett találnia. Elindult északra, ahol hallotta, hogy rejlik egy földrész, amely még nem igazán ismert. A 3 éves száműzetését a Grönland felfedezésével töltötte. Mikor visszatért Izlandra, úgy döntött elnevezi a helyet “zöld földnek”, hogy ezzel is új lakókat csalogasson az amúgy kietlen vidékre. Erik visszatért Grönlandra valamikor 985 és 986 között szép számú új lakossal. Létrehoztak két települést: Eystribyggð, amely ma Qaqortoqként ismert, illetve Vestribygð, amely a mai Nuuk közelében volt található.
Erik saját birtokát Brattahlíð helyén építette, amely a mai Narsarsuaq közelében található. Erik lett Grönland fővezére egészen haláláig. A csúcson a települések teljes lakosság becslések szerint 2000-10000 volt. Régészek nagyjából 620 tanya romjait találták meg eddig. 1126-ban a római katolikus egyház is megalapította grönlandi egyházmegyéjét. 1261-re a grönlandiak elfogadták a Norvég királysághoz való tartozásukat. Később 1380-ban a Norvég királysággal együtt Grönland is a Dán királyság fennhatósága alá került.
A 14. századtól kezdve a települések lassan hanyatlani kezdtek. Végül a 15. század környékén teljesen elnéptelenedtek. A legvalószínűbb oka a klíma fokozatos megváltozása lehetett, de nincs biztos elmélet. Az is elképzelhető, hogy a pestis után kiürült Európa jobb lehetőségeket tartogatott, ezért inkább visszavándoroltak az emberek. De számtalan egyéb ok is állhat a hanyatlás hátterében. Az utolsó grönlandi vikingektől származó feljegyzés 1408-ból származik. Ez egy házasságkötésről szóló dokumentum, amely Thorstein Olafsson és Sigrid Bjornsdóttirin között köttetett.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban