Különleges csillagok szűkíthetik le a kört az idegen élet keresése során
Csillagászok bizonyítékokat találtak olyan apró csillagok megdöbbentően erős mágneses mezejéről, amelyek nem biztos, hogy ideálisak lakható világok számára. A felfedezések egy furcsa csillagfejlődési folyamatot tárhatnak fel, és így többet tudhatunk meg az ilyen gyakori, de rejtélyes kozmikus égitestekről.
Az új kutatás szerint váratlanul intenzív mágneses mezők keletkeznek hűvös, kis méretű csillagok körül. A folyamat során azok felszíne és belseje kezdetben azonos sebességgel forog, de idővel eltávolodnak egymástól, és nem szinkronban forognak tovább. A tanulmány mögött álló kutatócsoport ezt a belső mechanizmust mag-burok szétkapcsolódásnak nevezi, és ez a folyamat végső soron hatással lehet az élet keresésére a Tejútrendszer más részein, írja a Space.com.
“A csillagfizikának meglepő következményei lehetnek más területekre”, mondta Lyra Cao, a csoport vezetője és az Ohio Állami Egyetem csillagászhallgatója a közleményben.
Az ilyen fokozott mágnesességet generáló csillagok valószínűleg nagy energiájú sugárzással fogják bolygóikat lőni. Ez az előrejelzések szerint néhány csillag esetében több milliárd évig tarthat, ezért fontos megérteni, hogy ez milyen hatással lehet a lakhatóságról alkotott elképzeléseinkre.
Ez a sugárzás a közeli bolygókat megsütheti és felforralhatja a folyékony vizet felszínükön, megakadályozva az összetett molekulák kialakulását, ezzel gátolva az élet kulcsfontosságú összetevőit.
A felfedezés azért meglepő, mert az olyan kis tömegű csillagok, mint amilyeneket a kutatócsoport megfigyelt, gyakoriak, és viszonylag gyakran adnak otthont exobolygóknak. De ahelyett, hogy elriasztaná az idegen élet keresését, ez a munka inkább arra utalhat, hogy mely rendszerek adhatnak nagyobb valószínűséggel otthont lakható világoknak. Egyszerűen átirányíthatja a vadászatot.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon