Konyhájuk renoválása közben találtak 300 millió forint értékben érméket
Egy angliai házaspárt életük legnagyobb meglepetése érte, amikor egy felújítás során ritka érméket találtak konyhájuk padlódeszkái alatt.
Gregory Edmund, a Spink and Son aukciósház árverezője és brit érmék szakértője elmondta, hogy az érméket az észak-yorkshire-i házaspár fedezte fel. Az elején azt hitték, hogy egy elektromos kábel darabjára bukkantak, miközben 18. századi házuk felújításán dolgoztak.
Hogy miért döntöttek úgy, hogy hozzányúlnak, azt nem tudom, de amikor megtették, rájöttek, hogy egy aranyérmét találtak, és még több száz van alatta.
A ritka érmékből álló zsákmányt nemrégiben átszámolva 301 millió forintért adták el egy aukción, szemben a 81,5 milliós előzetes becsléssel. A The Yorkshire Post szerint az érméket egy hulli kereskedőcsaládhoz, a Maisterekhez kötik.
Rekordot döntő érmék
Az érmék 1610-től 1727-ig, I. Jakab király és I. György király uralkodásának idejéből származnak. Az időszak Sarah Maister és Joseph Fernley házasságának idejére esik. A The Sun szerint Fernley 1725-ben halt meg, Maister pedig 1745-ben bekövetkezett haláláig a környéken élt. Több mint 200 évvel később a yorkshire-i házaspár megtalálta az elrejtett kincset, írja a The Archaeologist.
Edmund elmondta, hogy egyedülálló lehetőség volt részt venni az árverésen, amelyen 372 regisztráló és több tucat licitáló vett részt.
Ritka kiváltság egy aukciósház számára a fehér kesztyűs (100%-os eladási arányú) eladás, de amikor a néhai Joseph és Sarah Fernley és érméik története a tudomásomra jutott, egyszerűen tudtam, hogy ezt a történetet meg kell osztanom. A névtelen megtalálók teljesen megdöbbentek az eredménytől. Túlszárnyalt minden előzetes várakozást, és világrekordok tucatjait állította fel.
Edmund elmondta, hogy a világ minden tájáról özönlöttek a vevők, akik licitáltak az érmékre, hogy a 292 éves kincs egy részét birtokolhassák.
Az eladás sok szempontból egyedülálló volt. Az érmék története, a felfedezés módja és a ritka lehetőség, hogy árverésen lehetett megvásárolni őket. Soha nem láttam még ilyen visszhangot egy árverésen.
Hozzátette, hogy az eladások háromszorosan meghaladták az előzetes becslést.
“Ez az utolsó érme új világrekordot jelent bármely ország aukción valaha eladott, “brokkolt” hibás érméje tekintetében, és felülmúlja a 2011 októberében Texasban több mint 54,6 ezer dollárért (19,2 millió forint) eladott amerikai aranydollárt”, mondta Edmund.
Elmondta, hogy bár a ritka érmék árverésen történő értékesítése mindennapos, ezeknek az érméknek az egyedi története és elképesztő felfedezésük rendkívülivé tette az eladást. Mégis reméli, hogy ez nem fogja arra késztetni az embereket, hogy hasonló felfedezés reményében elkezdjék felújítani az otthonaikat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?