Veszélybe sodorhatja a jövőt az, ami a világ legmélyebb pontján, 11 ezer méterrel a tengerszint alatt rejtőzött.
Az egész világ számára intő jel az a felfedezés, amit tudósok nemrégiben a Mariana-árok mélyén tettek, írja a LADbible.
Az óceán persze mindenféle titokzatos és félelmetes dolognak ad otthont. De van, amire tényleg muszáj odafigyelnünk, ha jót akarunk saját magunknak.
A Mariana-árok a legmélyebb pont a Földön, körülbelül 11 km-re ereszkedik lefelé, valahol Hawaii és a Fülöp-szigetek között, a kis Guam sziget közelében.
A tudósok véleménye szerint a tenger legalacsonyabb pontjára eljutni ugyanolyan nehéz, mint a világűrbe.
Victor Vescovo néhány éve azon kevesek egyike volt, akik leutaztak a Mariana-árok legmélyebb pontjára. Küldetése során Vescovo új rekordmélységet ért el, 10,9 km-re tudott süllyedni Triton 36000/2 tengeralattjáróval, amelyet kifejezetten úgy építettek, hogy ellenálljon a rendkívüli nyomásnak.
Hihetetlen felfedezést tett
Tekintve, hogy milyen mély az árok, azon nem lepődünk meg, hogy valami váratlanra bukkanunk a legalján. De nyilván azt várnánk, hogy az óceán mélyi felfedezés valamilyen tengeri lény vagy furcsa növény lesz.
Vescovo persze találkozott is eddig ismeretlen rákfajtával, vagy épp rózsaszín csigahallal, de talált valami olyat is, aminek biztosan nem lett volna szabad ott lennie.
A kutató ugyanis észrevette egy nyalóka műanyag csomagolását, sőt és egy műanyag szatyrot is.
A Föld legmélyebb pontján, 11 ezer méterrel a tengerszint alatt.
Eric Galbraith, egy barcelonai kutatóintézet óceánokkal foglalkozó biokémikusa így kommentálta a nyugtalanító felfedezést: „Mindig is az volt az hozzáállásunk, hogy a bolygónak van egy része, amely rajtunk kívül áll, és amelyet nem érint az ember. Ez korábban igaz is volt. De most már nem igaz.”
Hasonlóan nyugtalanító tapasztalatai voltak Dr. Deo Ondának, a Fülöp-szigeteki Egyetem oceanológusának, aki a Fülöp-szigeteki árok részét képező Emden Deepet vizsgálta meg.
“A Fülöp-szigeteki árok hihetetlenül mély, de az emberi szennyezés mégis elérte. Mi lehet a helyzet a sekélyebb környezetekben, mint a korallzátonyokon?” – veti fel a kérdést Onda.
És a vészjelzések a világ egyre több pontjáról érkeznek. Már a mélytengeri kutatásokkal foglalkozó kínai intézet is felhívta a figyelmet, hogy vizsgálataik alapján az ember által készített műanyagok beszennyezték a bolygó legtávolabbi és legmélyebb helyeit is.
Ha nem vigyázunk, tényleg teljesen tönkretesszük a bolygónkat, pedig csak egy van belőle.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat