A csillagászok sem értik ezt a fekete lyukat
Csillagászok rejtélyes változásokat észleltek egy gázzal és porral táplálkozó kis fekete lyuk által kibocsátott mágneses plazmasugárban.
A jelenség a másodperc tört része alatt bekövetkező periodikus változások formájában jelentkezik a sugárban, amelyeket a Kínában található ötszáz méteres átmérőjű rádióteleszkóp (FAST) észlelt, számolt be a Live Science.
A csillagászok úgy tudják, hogy a GRS 1915+105 nevű különös villogó objektum egy fekete lyuk körül keringő szabályos csillagból áll. Ahogy a csillag a fekete lyuk körül kering, anyagának egy részét beszippantja a kozmikus szörnyeteg. A fekete lyuk azonban nem nyeli el az összes anyagot, hanem egy részét felgyorsítja és pólusainál a világűrbe lövi.
Imbolygó fekete lyuk
A csoport úgy véli, hogy a sugár energiájában mért változások annak tudhatók be, hogy a fekete lyuk forgása nem igazodik az akkréciós korongjához, amelyből táplálkozik. Ez okozhatja, hogy a sugár szinte úgy imbolyog, mint egy űrbéli pörgettyű. Amikor a sugár elfordul, az energiája csökken. A másodperc töredéke után pedig visszatér a normális értékre, amikor az objektum visszafordul.
A különös jel durván 0,2 másodperces periódusú, vagyis körülbelül 5 hertzes frekvenciájú, mondta Wei Wang, a kínai Wuhan Egyetem asztrofizika professzora, a kutatás vezető szerzője. “Ilyen jel csak különleges körülmények között fordul elő. Csapatunknak szerencséje volt, hogy kétszer is elkapta, először 2021 januárjában, illetve 2022 júniusában”.
A GRS 1915+105 az, amit a kutatók mikrokvazárnak, azaz a kvazár csillagméretű változatának neveznek. A kvazárok rendkívül fényes objektumok, amelyek a Napnál több milliószor vagy akár milliárdszor nagyobb tömegű szupermasszív fekete lyukakat rejtenek.
Ezek a kozmikus titánok hatalmas gravitációs erejükkel magukba vonzzák a környező anyagot. Az anyag egy része a fekete lyuk eseményhorizontján túlra esik, ami a visszatérés határát jelenti, azon túlról még a fény sem tud kijutni. Az anyag egy része azonban megmenekül ettől a sorstól, és ehelyett a fekete lyuk pólusai felé irányul, szuperenergikus sugárzások formájában kilépve az űrbe. Ez történik a mikrokvazárokban is, bár sokkal kisebb léptékben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét