Az atomfegyverek bevetése utáni világról számtalan elképzelés született már. Azonban a jelenlegi filmkultúra, illetve a kiújult európai konfliktusok következtében egyre nagyobb lett az érdeklődés a posztapokaliptikus víziók iránt. Azonban az eddig számítások és modellek hibásak voltak. Egy atomháború következményei sokkal rosszabbak lennének, mint azt eddig gondoltuk.
Jelenleg körülbelül 12 512 robbanófej található a világon. Ezek közül a fegyverek közül egynek a bevetése is katasztrofális következményekkel jár. Ha példát szeretnénk látni, csak emlékezzünk Hirosima vagy Nagaszaki történetére. Ráadásul a mai atomfegyverek már termonukleáris fegyverek, vagyis a Hirosimára és Nagaszakira ledobott bombák puszta játékszernek tűnnek a mai fegyverek mellett.
Egy atomfegyverek által elpusztított világban természetesen számolni kell a milliónyi emberrel, akik pillanatok alatt elpusztulnak. Ezek után jön a megváltozott klíma, illetve a számtalan megbetegedés a radioaktivitásnak köszönhetően. Azonban az eddigi modellek és számítások hibásak voltak. Egy ilyen világméretű katasztrófa sokkal súlyosabb lenne mint azt eddig gondoltuk.
A nukleáris katasztrófa
A 80-as években többen igyekeztek felvázolni egy atomháború lehetséges következményeit. Paul Crutzen és John Birks 1982-ben megjósolta, hogy a felszabaduló por és hamu kitakarná az eget, egy nukleáris télbe sodorva a világot. Később más tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy egy atomháború nagyjából 10 Celsius fokkal hűtené le a globális átlag hőmérsékletet nagyjából egy évtizedre, ami a mezőgazdaság totális összeomlását eredményezné. A világ szárazabb, sötétebb, és hidegebb lenne — írja a Science Alert.
Bár ezek a kutatások segítettek leállítani az atomfegyverek terjedését. Egykoron 1986-ban az atomfegyverek számának csökkentése előtt 65 000 fegyver volt a világon. Bár az atomfegyverek száma csökkent a veszély ennek ellenére nem lett kisebb. Egy az Egyesült Államok és Oroszország között történő nukleáris konfliktus olyan szinten hűtené le az óceánokat, hogy a világ gyakorlatilag egy kis jégkorszakba kerülne. Az esemény következtében körülbelül 130 millió ember halna meg, miközben 2,5 milliárd ember maradna élelem nélkül nagyjából két évre.
Bár az ENSZ 2017-ben betiltotta az atomfegyvereket, ezt az egyezményt a csak a 9 atomfegyverrel rendelkező ország nem írta alá. Bár egyre többen igyekeznek felszámolni az atomfegyverek által jelentett veszélyt, ez egy olyan hatalom forrása, amit nem lehet csak úgy elengedni. Azonban egy esetleges atomfegyverekkel történő konfliktus olyan világméretű katasztrófát eredményezne, amit ép ésszel fel sem lehet fogni. Alan Robock szerint az orosz-ukrán háború miatt most még inkább fontos, hogy mindenki tisztában legyen a lehetséges következményekkel.
Egy atomháború, bár nem pusztítaná el a Földet, talán még az emberiséget sem, de évezredekkel vetné vissza világ a fejlődését. Emellett számtalan élőlény halna ki és milliárdok vesztenék életüket.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon