Nagyon furcsa módon gyászolták macskáikat az ókori egyiptomiak
Hérodotosz Történelem című művét böngészve feltárul előttünk az ókori világ kultúrája, többek között egy különös gyászszertartás. A görög történetíró szerint az ókori egyiptomiak amikor egy macska elpusztult, az adott háztartás minden tagja leborotválta a szemöldökét a tisztelet és a gyász látható jeleként.
De ez nem csak háziállatok iránti szeretetük jele volt. Világnézetükben az állatokat szentnek tekintették, fontos szerepet játszottak a mindennapi életben és a vallási kultuszban. Sokukat egyes istenekhez kapcsolták, akikkel tulajdonságaikon osztoztak, számolt be az Ancient Origins.
A macskák különösen népszerűek voltak. Még az angol “cat” szó is az észak-afrikai quattah kifejezésből származik. A macskákat a szobroktól a sírfestményekig számtalan tárgyon ábrázolták, tanúskodva a macskák védelmező és szent tulajdonságairól. Vannak olyan beszámolók is, amelyek szerint a királyi családok macskáit fényűző arany ékszerekkel díszítették.
Sok kiváltságban részesültek az egyiptomi macskák
De az ókori egyiptomiak nem ‘csak úgy’ imádták a macskákat. Amit tettek, az az volt, hogy megfigyelték a viselkedésüket, magyarázta Antonietta Catanzariti, a Divine Felines: Cats of Ancient Egypt kurátora. Azáltal, hogy megfigyelték a tulajdonságaikat, például a pontosságukat, az agresszivitásukat vagy a gondoskodó természetüket, az ókori egyiptomiak isteneket alkottak a képükre.
A régészek úgy vélik, hogy a macskákat először a kártevők és a mérges kígyók elleni védekezés céljából háziasították. Ahogy a macskák egyre háziasabbá váltak, úgy nőtt ugrásszerűen Básztet népszerűsége is. Básztet az otthon, a termékenység és a védelem ókori egyiptomi macskafejű istennője, akit a szerencse vonzására és a gonosz szellemek elűzésére használtak. A macskák háziállatként való tartását ugyanezekkel az indokokkal magyarázták. Básztet hamarosan a Bubasztisz város köré szerveződő úgynevezett macskakultuszt inspirálta.
Az ókori egyiptomiak annyira szerették a macskákat, hogy bonyolult rituálék keretében mumifikálták és temették el őket. Gyakran emberekkel együtt is, hogy a túlvilágon csatlakozhassanak hozzájuk. Meglepő módon a macskákat is alkalmas áldozatnak tartották az istenek számára.
Ez pedig egy virágzó gazdaságot hozott létre, ahol macskamúmiák millióit hozták létre macskák tenyésztésével és bebalzsamozásával, hogy azokból áldozati ajándékokat készítsenek. A liverpooli nemzeti múzeum beszámolója szerint 1890-ben több mint 180 000 mumifikált macskát szállítottak Liverpoolba. A kulturális megalázás talán legrosszabb formájaként pedig műtrágyát készítettek belőlük.
Ebben a kulturális kontextusban a macskák jólétének biztosítása kulcsfontosságú volt az isten kegyének elnyeréséhez. Ha egy ház kigyullad, mindent felülír, ami a macskákkal történik, írta Hérodotosz. “Az egyiptomiak nem vesződnek azzal, hogy megpróbálják eloltani a tüzet, hanem elhelyezkednek a ház körül, és vigyáznak a macskákra.” Az uralkodó kulturális normákat figyelembe véve a szemöldök leborotválása a tisztelt házimacska halála után a tisztelet megfelelő kifejezése volt, amely szükséges volt ahhoz, hogy biztosítsák Bastet további védelmét.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon