Mesterséges intelligencia segítségével szűrnék ki a gyilkos aszteroidákat
Egy új mesterséges intelligencia algoritmusa most először észlelt egy potenciálisan gyilkos aszteroidát, amely a Föld mellett fog elrepülni. És nem ez lesz az utolsó alkalom.
A HelioLinc3D néven ismert algoritmus, amelyet kifejezetten a még mindig építés alatt álló észak-chilei Vera Rubin Obszervatórium számára hoztak létre, már azonosított egy olyan “potenciálisan veszélyes aszteroidát” vagy PHA-t, amelyet az emberi szem nem vett észre, írja a New York Times.
A 2022 SF289 névre keresztelt, nagyjából 180 méter hosszú PHA 225 ezer kilométerre közelíti meg a Földet, ami körülbelül a Hold távolságának fele (vagyis túl közel kerül). Ennek az aszteroidának a viszonylag kis mérete még inkább példátlanná teszi a felfedezést, mivel az 150 méter alatti aszteroidákat nehezebb észlelni, de egész városokat vagy országokat képesek eltörölni, ha a Földbe csapódnak.
A jó hír az, hogy ez az aszteroida nem valószínű, hogy a közeljövőben eltalálja bolygónkat. De az, hogy a mesterséges intelligencia képes volt megtalálni, miután a NASA által finanszírozott Aszteroida Földi Becsapódás Utolsó Figyelmeztető Rendszer (ATLAS) rendszere képtelen volt, hatalmas teljesítmény. Különösen annak fényében, hogy a Rubin Obszervatórium még ki sem használta teljes potenciálját.
Megmenthet minket a mesterséges intelligencia?
Mint a Times megjegyzi, az obszervatórium óriási tükre és kamerája hamarosan képes lesz arra, hogy szinte az egész éjszakai égboltról képeket készítsen, méghozzá háromnaponta. Ez hatalmas mennyiségű adatot jelent, amelyet ki kell válogatni, és a HelioLinc3D-hez hasonló programok segítsége nélkül még egy hatalmas emberi csapat számára is lehetetlen lenne mindent észlelni.
Ari Heinze, a Washingtoni Egyetem kutatója, aki az algoritmus fő fejlesztője volt, a Timesnak elmondta, hogy a program hatékonyságának bizonyítéka a pudingban rejlik.
Az, hogy a Rubin által a még ismeretlen, potenciálisan veszélyes aszteroidák ezreinek felkutatására használt szoftver ennyire hatékony, a 2022 SF289 felfedezése óta mindannyiunkat nagyobb biztonságérzettel tölt el.
Míg a hagyományos teleszkópoknak éjszakánként négy képre van szükségük az aszteroidák végleges észleléséhez, Rubinnak és a HelioLinc3D-nek csak kettőre, és ahogy a jelentés megjegyzi, még az sem lényeges, hogy egymást követő éjszakákon készítsék azokat.
Tekintettel arra, hogy a megfigyelő-algoritmus már most is milyen hatékony, anélkül, hogy véglegesítették volna, kétségtelenül nagy változást fog hozni. Ezt Meg Schwab, a Belfasti Queen’s University csillagásza, a technológia egyik támogatója mondta a Timesnak, Szerinte az algoritmus nemcsak a veszélyes aszteroidákat fogja megtalálni, hanem “minden mozgó objektumot”, amely az éjszakai égbolton felvillan.
Ez át fogja írni a naprendszert, jelentette ki Schwab, és ezt a merész első példát tekintve akár igaza is lehet.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon