A lehető legrosszabb helyen találtak mikroműanyagot
Először fedeztek fel mikroműanyagokat az emberi szívben és annak legbelsőbb szöveteiben. Bár ennek egészségügyi következményei még nem ismertek, az új tanulmány újabb komor emlékeztetője annak, hogy a műanyagprobléma alig egy évszázad alatt mennyire áthatóvá vált a világon.
Az új tanulmányban a pekingi Anzhen Kórház tudósai 15 szívműtéten átesett pácienstől gyűjtöttek szövetmintákat, valamint a műtét előtt és után vett vérmintákat, írja az IFLScience. A csapat számos különböző képalkotási technikát alkalmazva “a legtöbb szövetmintában több tíz- és több ezer egyedi mikroműanyagdarabot mutatott ki”, olvasható a sajtóközleményben.
Bár egyértelmű, hogy a műtét során mikroműanyagok kerültek a szövetekbe, arra is volt bizonyíték, hogy az idegen műanyagok már azelőtt beágyazódtak a páciensekbe, hogy a betegek kés alá feküdtek volna. Először is, az összes vérminta tartalmazott mikroműanyagokat. A műtét után vett vérminták kisebb méretű mikroműanyagokat és változatosabb típusú műanyagokat tartalmaztak. Ez arra utal, hogy a műtét során is került a szervezetbe kis mennyiségben belőlük.
Mikorműanyag az emberi szervezet motorjában
A szövetminták közül a kutatók ötféle szívszövetben kilencféle műanyagot találtak. E mikroműanyagok egy része nyilvánvalóan már a műtét előtt is jelen volt bennük.
A csoport mikroszkopikus méretű poli(metil-metakrilát) részecskéket azonosított a bal pitvari függelékben, az epikardiális zsírszövetben és a perikardiális zsírszövetben, ami szerintük “nem tulajdonítható a műtét során történt véletlen expozíciónak”. A poli(metil-metakrilát) olyan műanyag, amelyet általában az üveg törésálló alternatívájaként használnak.
A mintában talált egyéb műanyagtípusok közé tartozott a polietilén-tereftalát, amelyet széles körben használnak ruházati és élelmiszer-csomagolásokban, és a polivinil-klorid, amely az építőiparban elterjedt.
Az élő szervezetekben levő mikroműanyagok kimutatása riasztó, és további tanulmányokra van szükség annak vizsgálatára, hogy ezek az anyagok hogyan jutnak be a szívszövetekbe. Valamint a lehetséges, szívműtét utáni hosszú távú mellékhatásait is ki kell deríteni, írják a tanulmány szerzői.
A mikroműanyagokat a Föld környezetének gyakorlatilag minden szegletében megtalálták, az Antarktisz jegétől az Északi-sarkvidékik.
Egyre több bizonyíték van arra, hogy a mikroműanyagok az emberi szervezetben is csak terjednek. A tudósok megállapították, hogy az emberi ürülék tele vannak mikroműanyagokkal, ami azt jelzi, hogy az anyagok áthatolnak az emberi bélrendszerben. Bizonyítékok vannak arra is, hogy számos más szervbe és szövetbe is beágyazódtak mikroműanyagok. Még az emberi méhlepényben is azonosították őket.
A mikroműanyagnak az állatok egészségére gyakorolt hatásáról egyelőre nincs egyetértés, és nem is értik teljesen, bár nem meglepő módon egyre több bizonyíték van káros hatásukkal kapcsolatban.
Mindentől függetlenül szinte felfoghatatlan, hogy mennyire elterjedtek, figyelembe véve, hogy a műanyagokat csak kevesebb mint egy évszázada gyártják globálisan.
A tanulmány az Environmental Science & Technology című folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban