A veszettség nem játék, ezt mindenki tudja. Amint egy fertőzött vagy legalább gyanúsan fertőzött állat valakit megharap, rögtön veszettség elleni oltást kell neki adni. Amennyiben az oltásra nem kerül sor a halál valószínűsége 100 százalék. Vagyis csak majdnem, ugyanis van egyetlen egy ember, aki egy egészen különleges megoldásnak köszönhetően túlélte a veszettséget.
Jeanna Giese volt az első ember a feljegyzések kezdete óta, aki védőoltás nélkül túlélte a veszettséget. A veszettség a világ egyik legveszélyesebb betegsége. Ha nem kap védőoltást a fertőzött, akkor az elhalálozás esélye gyakorlatilag biztos. Giese volt az első ember 2004-ben, aki megelőző kezelés nélkül élte túl a betegséget. Valójában 14 ismert ember élte túl a veszettséget, azonban náluk voltak megelőző lépések. Giese története ezért is különleges, mert a Milwaukee eljárást alkalmazták, vagyis őt kigyógyították a veszettségből, nem megelőzték annak kialakulását. Ez pedig lényegében egy csodával ér fel.
A veszettség kialakulásához egy sor megelőző oltásra és kezelésre van szükség, hogy maga a betegség ne tudjon kialakulni. Amennyiben a megelőző lépéseket megteszik a veszett állat harapás puszta kellemetlenség. Viszont, ha nem kerül kezelésre sor, akkor igazán nagy gondok fordulhatnak elő. A megelőző kezelésre megkezdésére általában 6 nap áll rendelkezésre, utána pedig megjelennek a tünetek. Amikor ez megtörténik, utána már a túlélés esélyei hihetetlenül csekélyek.
Hogyan élte túl a veszettséget?
Giese 2004-ben 15 évesen fertőződött meg egy veszett denevér által. Szülei nem gondolták, hogy szükséges az orvosi beavatkozás egy ilyen felületi sérülésnél, ezért orvos nem látta a sebet. Akkoriban még nem is gondoltak rá, hogy esetleg veszettség alakulhat ki — írja a Scientific American.
Giese 3 héttel később kezdte a veszettség tüneteit produkálni: fáradtság, kettős látás, hányás, illetve a bal karjában egy csiklandozó érzés. A hagyományos megelőzéshez itt már bőven túl késő volt. Tekintve, hogy a veszettség az agyat támadja, az orvosok egy egészen érdekes ötlettel álltak elő. A lányt mesterséges kómába helyezték, tulajdonképpen kikapcsolva az agyát, és megvárták míg a lány szervezete antitesteket kezd gyártani a veszettség ellen. Ezt az eljárást Wisconsin államban, Milwaukee városában alkalmazták, innen ered a neve.
A veszettség az agyat támadja, megzavarva a légzés, a szívverés és nyálképzés folyamatait. Végül az áldozatok a saját nyáluktól fulladnak meg, vagy az izom görcsök miatt nem kapnak levegőt. Az orvosok abban reménykedtek, hogy az agy funkcióinak minimalizálásával talán sikerül megmenteni az életét. Ez volt az első alkalom, hogy ezt az eljárást alkalmazták, és nem tudták, hogy működni fog-e vagy sem.
Mikor a kórházba érkezett Giese, úgy nézett ki, mint aki még egy napot sem fog már élni. Az altatókat nagyjából egy hét után állították le, majd Giese ébredése után még hat hónapig rehabilitációs kezelésben részesült, hogy tudjon enni és beszélni. A teljes felépülés körülbelül egy évbe tellett.
Giese története azért is lenyűgöző, mert 2008-ig ő volt az egyetlen, akit az eljárás segítségével meg tudtak menteni. Körülbelül egy tucat alkalommal alkalmazták még az eljárást, de senki sem élte túl. Úgyhogy az eljárás sem csoda megoldás, de még adhat egy esélyt a túlélésre. Azonban Giese túlélése legalább annyira köszönhető a puszta szerencsének, mint az orvosok elképesztő munkájának.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban