A cím nem hazudik, az evolúció csúcs tényleg nem más, mint a rák. A rák, vagy legalábbis a rák forma olyan hatékonynak bizonyult a túlélésben, hogy számtalan élőlény rákformát öltött az évmilliók folyamán. A trend annyira elterjedt, hogy a későbbiekben még az sincs kizárva, hogy a rákemberek tényleg átveszik az uralmat a Földön.
Az evolúció egy rendkívül érdekes folyamat, amit számtalan dolog befolyásol. Az egyik ilyen a természetes szelekció, aminek köszönhetően a túlélésre nem alkalmas egyedek nem élnek túl, így az ő génjeik nem öröklődnek. Ennek a folyamatnak az eredménye, hogy bizonyos formák előnyösebbnek bizonyulnak mint mások. Az evolúciónak egyik alesete a konvergens evolúció, mikor egymástól különálló fajok ugyanazon az evolúciós folyamaton mennek végig egymástól teljesen függetlenül.
A rákok esetében ez a folyamat rendkívül jól megfigyelhető, ugyanis legalább ötször kifejlődtek egymástól teljesen függetlenül — írja az IFLS. A folyamatról több vicces kép is született, miszerint az evolúcióban csak egy sikeres út van: rákká kell válni. Ezt a folyamatot nevezzük karcinizációnak.
A karcinizáció
Ez a rákká válás lenyűgöző folyamata. Bár a cím és a számtalan meme valóban túlzás, de a természet tényleg elképesztő dolgokra képes. A folyamat leginkább és nem meglepően a rákfélékre vonatkozik. Alapvetően nem meglepő, hogy a rákfélék rákká akarnak alakulni, de nem szabad elfelejteni, hogy a vízibolháktól kezdve a garnélákon át a homárokig minden ide tartozik.
Szokták mondani, hogy nem érdemes újra feltalálni a kereket, de az evolúció látszólag folyamatosan ezt csinálja. Vegyük például a királyrákokat, porcelánrákokat, a szőrös kőrákokat, remeterákokat, amelyek közül egyik sem számít igazi ráknak. Az eredeti rákok a korai jura időszakban jelentek meg, majd a rákforma több fajnál is megjelent. Ez a rákforma magával hozza a potroh megrövidülését, illetve a fejtor kiszélesedését. Ezzel lényegében a tipikus rákformát felvéve.
A jelenséget először 1916-ban írták le, majd később folyamatosan figyelték a jelenség további kialakulását. A jelenség miatt, a legtöbb állat, amit amúgy rákként jellemeznénk, valójában nem rák, csak a kinézetük rákszerű. A homárszerű állatok esetében megfigyelhető a test megrövidülése, ami inkább rákszerűvé tette ezeket az állatokat. A rákforma hatékonyabbá teszi a járást és az ásást. Egyes fajok még a fára is képesek mászni a rákformának köszönhetően.
Ezenkívül a rákforma egyéb előnyökkel is rendelkezik. A kisebb, kompakt test nagyobb manőverezhetőséget tesz lehetővé, illetve a ragadozóknak kisebb felületet biztosít ahhoz, hogy elkapják az állatot. Úgyhogy a rendkívül egyszerű válasz arra, hogy miért válik sok állat rákká az, hogy a rákforma a látszólag a túlélés záloga. Egyszerűen csak kifejezetten hatékony rákformában létezni.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban