A Sziget Fesztiválon jártunk – Beszámoló, képgaléria
Európa egyik legnagyobb könnyűzenei és kulturális rendezvénye a méltán híres és közkedvelt Sziget Fesztivál, mely minden év augusztusában az Óbudai-szigeten kerül megrendezésre. A „The Island of Freedom / Szabadság Szigete” Budapesten nemcsak, hogy rengeteg látogatót vonz a világ minden tájáról, de pár meghökkentő, olykor talán merész és formabontó produkcióval is meglepi a „szigetelőket”..idén is volt jó pár belőlük.
A covid-időszak alatt 2 év kimaradt, most kezd újra régi fényében tündökölni a Magyarországot (és fővárosunkat) a Fesztiváltérképre leginkább ráhelyező nemzetközi esemény. Sajtójeggyel jómagam hétvégére, a szombati és vasárnapi napokra látogattam ki. Délelőtt valamivel kevesebb a történés, így csak szombaton délután 3 óra előtt érkeztem a Sziget-re, a beléptetés gyorsan és gördülékenyen zajlott. Könnyebbség volt számomra nem csak a külön sor (fellépőknek, ott dolgozóknak, VIP, stb.), de az is, hogy táskát sem kellett vinnem, lévén hajnalra a saját ágyamba terveztem visszatérni Pestre.
A tartós és strapabíró, chippel ellátott zöld színű STAFF karszalag mellé külön PHOTO/VIDEO karszalaggal is elláttak, mely a Magic Mirror helyszínen további VIP előnyökhöz juttatott. Ugyanitt angol és magyar nyelvű, Útlevélnek (Sziget Passport) keresztelt nyomtatott programfüzet is elérhető, de a fesztivál alkalmából telefonra letölthető online applikáció is készült. Akkreditáció után rögtön a nemzetközi sajtótájékoztatóba csöppentem. Itt – welcome drink & snack mellett – a szervezők angol nyelven tájékoztatták a megjelent média-képviselőket a fejleményekről, fejlesztésekről, fesztiváli körülményekről és válaszoltak az érdeklődő megnyilvánulásokra. Szóba kerültek a programok, a fellépők, a fesztivál múltja és jelene, az igencsak megemelkedett étel- és italárak, valamint (egyes kérdéseknek köszönhetően) a gazdasági helyzet és némi politika is.
A kormányzati támogatás nélkül megrendezett Sziget Fesztivál idén (is) kiemelt hangsúlyt fektet az elfogadás, a sokszínűség és a békés együttélés ösztönzésére. Talán a nagyszínpad utáni két leglátogatottabb helyszín ennek megfelelően a FreeDome és a Magic Mirror sátor voltak. Utóbbi egyúttal az angol nyelvű Stand Up Comedy-k és a Drag Queen Show-k, valamint az LMBTQ közösséget megmozgató főbb programok helyszíne. A sajtóközpontot is itt, a backstage mellett helyezték el a szervezők.
Sok magyar és nemzetközi sztár lépett fel a százezreket ide vonzó eseményen. Találkoztam látogatókkal Németországból, Ausztriából, Szlovákiából, Angilából, az Egyesült Államokból, Japánból, de Ausztráliából és Új-Zéland-ról is. Volt, aki csak azért utazott sokezer kilométert, hogy részt vehessen e “Világhírű Magyar Fesztiválon”. A fellépők nemzetisége legalább ilyen sokszínű. Programhelyszínek között akadt még cirkusz (egy cseh-ukrán társulat előadására csöppentem be háborúról és barátságról), afrikai tánc (szaltókkal megtűzdelve), japán hip-hop, élő szobrok vonulása és végeláthatatlan étkező kocsisorok.
A jó időjárásnak köszönhetően ezúttal nem kellett a sárban tapicskolni, de a nagyobb padló-lefedettség okán a por is kevesebb volt, mint a korábbi években és kulturált mellékhelyiség is akadt elég. Találkozhattunk még játékparkkal, bungee-jumping lehetőséggel, óriáskerékkel, karaoke pulttal, tetoválószalonnal és boltok sokaságával.
Extrém viseletek most is akadtak olykor vicces, olykor erotikus hangulatot teremtve a bámészkodóknak.
Számomra a legmaradandóbb élmény – amellett, hogy két koncert alatt bejuthattam a „zenekari árokba” a Nagyszínpad előtt – a hétvégi két fő fellépő a rajongói embertömeggel és fantasztikus hangulattal, David Guetta (F) szombaton és Mumford & Sons (UK) vasárnap, valamint a Stand Up Comedy-k és a Drag Queen Show-k voltak, melyet életemben először láttam személyesen.
Komolyabb összetűzést, verekedést, illegális megnyilvánulásokat jómagam nem tapasztaltam, ittasabb bulizó azért akadt hajnalra. A napijegy ára 40.000 Ft körül mozgott, ha valaki belecsap a lecsóba, egy napja mindenestől könnyen akár 100.000 Ft is lehet. A low budget vonalon mozgók kevesebbet fogyasztanak, vagy étkezésekhez a boltok kínálatát veszik inkább igénybe. Első napom költekezés tekintetében negyvenezer, második – jóval limitáltabb alkoholfogyasztás mellett – húszezer magyar valuta körül állt meg, igaz itt is egy egyszerű csirketál összeválogatásakor tízezer forintot fizettem. Egy sör vagy egy feles ára két-háromezer forint körül mozog, az éjszaka végén bő egy órás BKV hazaúttal (szerencsére az esemény okán az 5-ös HÉV éjszaka is járt) mindkét este hajnali 4 után kerültem ágyba.
A Sziget Fesztivál 2023 augusztus 10-15-éig tart. A Nagyszínpad programját kedden Billie Eilish (USA) zárja, de hajnalig lesz még módja mulatni a közönségnek a további helyszíneken. A napijegy egyébként reggel 8 órától másnap reggel 8 óráig érvényes. A szigeten kempingezők ráérnek a szerdai napon kényelmesebben elhagyni a helyszínt, amikor minden bizonnyal már a színpadok bontása és a takarítás is megkezdődik. Lehet aztán egy nagyot szusszanni, hazautazni, visszarázódni a megszokott hétköznapokba, vagy a turistáknak még épp felfedezni a magyar főváros adta egyéb lehetőségeket, mielőtt egy év múlva visszatérnek ebbe a sokszor valóságot elhagyó, képzeletet szárnyaltató, szórakoztató „szabad köztársaságba”.
Érdemes elolvasniA Balaton Sound Fesztiválon jártunk – Beszámoló, képgaléria
A fesztivál fő oldala ITT érhető el. Jövőre (2024) találkozunk!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit
Magyar tudósok az atombomba árnyékában – pusztítás magyar kézjeggyel