Íme a legjobb állapotban fennmaradt ókori görög ház – KÉPEK, VIDEÓ
A görög klasszikus és hellenisztikus korszakból származó, legjobb állapotban fennmaradt ókori házak az epiruszi Orraon (más néven Horreum) városában találhatók.
Orraonban négy jól megőrzött késő klasszikus kori épület található: három magánház és egy középület. A városban a legtöbb ház még mindig kétemeletes, ráadásul még az utca alaprajza is látható. A város alaprajzán tizenkét keskeny, párhuzamos utcát északon és délen két szélesebb utca keresztez – írja a Greek Reporter.
Az ókori görög Orraon 100 házból állt

Két másik ókori ház, amely még a mai napig részben áll. Forrás: Wikimedia Commons/Astrea12
A település száz, helyi mészkőből épült házból állt. A házakból több darab máig fennmaradt. A ma is látható főbb részek a kő, amelyből a házak épültek, az ablakkeretek, ajtókeretek és még néhány házrészlet.
Orraon városában mindenki egy ciszternát (víztárolót) használt. A ciszterna a főkapu közelében volt, amely a város északkeleti részén helyezkedett el. Azért itt, mert ez volt a város legmagasabban fekvő területe. A ciszterna körül egy zárt fal és egy lépcső is volt.
A lépcső lehetővé tette a lakók számára, hogy hozzáférjenek a tartály aljához, hogy megtisztítsák azt, és vizet vegyenek ki belőle. A fal négyszögletes kövekből és mészkőből épült: magasabb volt, mint a ciszterna, hogy az embereket visszatartsa attól, hogy szemetet dobjanak a víztartályba.
Csak néhány ókori görög épület maradt fenn. A legtöbb esetben csak a középületek, például templomok, előadótermek, stadionok, orákulumok, piacok és temetők vannak tökéletes állapotban. A magánházak általában rosszabb sorsra jutottak, ráadásul a legtöbb esetben a régészek csak az alapjaikat tudják lokalizálni.
Feltételezések szerint Orraont a Kr. e. 4. század végén alapították, amikor Alketasz volt a Molosszok királya, vagy ugyanennek a századnak a második negyedében.
Orraon sajátossága a védekező jellege volt. A helyenként tornyokkal és vízgyűjtő ciszternával megerősített, masszív erődítményfalakkal rendelkező város stratégiai fontosságú helyen feküdt. A település az Amvrakiai-öbölből a Ioannina-medencébe, a Molosszok területére vezető átjárót őrizte.
A rómaiak elpusztították

Egy épület maradványai Orraonban. Forrás: Wikimedia Commons/Φωτο Χ. Γκούβας (Harrygouvas)
Orraont a rómaiak i. e. 167-ben lerombolták, de ezt követően újjáépítették. Lakói végül elhagyták a települést, és i. e. 31 után Nikopoliszba kényszerültek telepedni. Az Epirusz nyugati részén, Préveza közelében fekvő ókori Nikopolisz jól megőrzött régészeti lelőhely. Egy teljes ókori város, odeummal (zenei előadásokra szánt épületekkel), színházzal, falakkal és sok más emlékkel.
Néhány évvel ezelőtt a görög hatóságok felépítették a Nikopolisz Régészeti Múzeumot, amely egész évben számos érdekes kiállításnak ad otthont.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt