Évek óta lopott a British Museum gyűjteményéből, most kirúgták
A londoni British Museum kirúgott egy dolgozót, aki állítólag értékes régiségeket lopott. A rendőrség nyomozást folytat, miután jelentették a tárgyak “eltűnését, ellopását vagy megrongálását”.
Az eltűnt, ellopott vagy megrongált tárgyak között arany, ékszerek, drága- és féldrágakövek is voltak – állt a feljelentésben, majd a múzeumi alkalmazottat az eltűnések és rongálások “gyanúsítottjaként” célba vették. A legtöbb tárgyat egy raktárban tárolták, számolt be a The Archaeologist.
Hartwig Fisher, a British Museum igazgatója elmondta, hogy a múzeum mindent megtesz a tárgyak visszaszerzése érdekében.
Ez egy rendkívül szokatlan eset. Tudom, hogy minden kollégám nevében beszélek, amikor azt mondom, hogy rendkívül komolyan vesszük a ránk bízott régiségek védelmét. A múzeum elnézést kér a történtekért, de most véget vetettünk a dolognak, és eltökélt szándékunk, hogy helyrehozzuk mindezt. Már szigorítottunk biztonsági intézkedéseinken, és külső szakértőkkel együttműködve dolgozunk azon, hogy véglegesen feltárjuk, mi hiányzik, mi sérült meg és mit loptak el. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy erőfeszítéseket tegyünk a tárgyak visszaszerzésére.
Alkalmazottként egyszerű dolga volt
A múzeum nem mulasztotta el hangsúlyozni, hogy a szóban forgó alkalmazott ellen jogi lépéseket tesznek. A British Museum elnöke, George Osborne viszont azt mondta: Rendkívül aggódtunk, amikor az év elején megtudtuk, hogy a gyűjteményből ellopták a tárgyakat. Az adminisztrátorok a múzeum csapatával együttműködve határozott lépéseket tettek a helyzet megoldására. Hívtuk a rendőrséget, sürgősségi intézkedéseket hoztunk a biztonság fokozása érdekében, független vizsgálatot végeztünk a történtekről és a tanulságokról, és minden rendelkezésünkre álló fegyelmi jogkört felhasználtunk a felelősnek tartott személy ellen.
Most három prioritásunk van. Először is, hogy visszaszerezzük az ellopott tárgyakat. Másodszor, hogy kiderítsük, mit lehetett volna tenni a történtek megelőzése érdekében. Harmadszor, hogy megtegyünk mindent, ami szükséges a gyűjtemény biztonságába és nyilvántartásába való helyezésével annak érdekében, hogy ez ne ismétlődhessen meg. Ez az esemény lendületet ad a múzeum újratervezésére irányuló programnak.
A múzeumban őrzött, a világ minden tájáról származó, a Kr. e. 15. századtól a Kr. u. 19. századig terjedő időszakból származó, történelmi jelentőségű tárgyak közül egyet sem állítottak ki a közelmúltban, és azokat elsősorban tudományos és kutatási célokra tartották fenn, közölte a múzeum.
A személy, akit az intézményből való lopással vádolnak, 30 évig dolgozott a British Museumban, egészen pontosan a görög régiségek osztályán. A tárgyakat az interneten bocsátották áruba, és a British Museum semmit sem tett ennek megakadályozására. A felelősnek gyanúsított személyt néhány hónapja elbocsátották, családja pedig mindent vitat.
A tárgyak már régen eltűntek a múzeum páncélterméből. Közülük néhányat az eBay-en már 2016 óta árulnak. Megemlítik, hogy az eladásra kínált tárgyak szerepeltek a katalógusokban, így egyszerű volt megtalálni őket.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban