Európa legrégebbi falujának víz alatti maradványait találták meg
Sok ezer évvel ezelőtt egy albán tengerparti kisváros a halászat, a kézművesség és a mezőgazdaság központja volt. Ma ez az ősi falu és a cölöpös házak maradványai több méter mélyen a világ egyik legrégebbi tava, az Ohridi-tó alatt vannak.
A svájci és albán régészekből álló csapat által egy profi búvárcsoporttal együttműködve gyűjtött adatok most azt mutatják, hogy a civilizáció Kr.e. 6000 és 5800 közé tehető. A helyszínen kutató tudósok úgy vélik, hogy a település 8500 évvel ezelőtt volt aktív. Ezzel Európa legkorábbi dokumentált tóparti faluja lett, írja a USA Today. A beszámoló szerint a lelőhelyen feltárt leletek feltárása előtt a Földközi-tenger és az Alpok térségében található legrégebbi ismert közösségek több száz évvel fiatalabbak voltak. A képek ezen a linken tekinthetők meg.
Velence, csak 8500 évvel ezelőtt
A feltételezések szerint 200-500 ember élt a közösségben, amely a kontinens egyik legrégebbi ismert cölöpökön álló települése. Az eltelt több évezred és az emelkedő víz ellenére a tudósok sokat megtudtak a régészeti lelőhelyen végzett kutatásaikból. Adrian Anastasi albán régész, a Berni Egyetem munkatársa az EXPLO Project nevű kutatócsoporttal együttműködve tanulmányozta a lelőhelyet. Az AFP francia hírügynökségnek kifejtette, hogy “a cölöpökre épített falu felépítése összetett feladat volt, és fontos megérteni, hogy ezek az emberek miért döntöttek így”.
A csapat nemrégiben olyan paliszádok nyomaira bukkant, amelyekről úgy vélik, hogy a közösség megerősítésére emelték őket. Bár még nem tudják biztosan, hogy a védelmi mechanizmus mire szolgált, a kutatók becslése szerint körülbelül 100 000 tüskét vertek a földbe a most víz alatt fekvő faluban.
Még 20 évbe fog telni, amíg a régészek teljesen feltárják az ősi falut, és következtetéseket tudnak levonni a cölöpházakra vonatkozó leleteikből. Már négy éve vizsgálják a területet, és eddigi kutatásaik során magvakra, takarmánynövényekre, valamint vadon élő és háziasított állatok csontjaira bukkantak.
Albert Hafner, a Berni Egyetem régésze hihetetlenül termékenynek nevezte az Albániában, Görögországban és Észak-Macedóniában található tóvidéket az ókori civilizációk szempontjából. Megjegyezte, hogy a régióban mintegy 1000 lelőhely található, és hogy a térség “még messze van a feltárástól”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm