Hihetetlen, de még soha, senki nem halt meg az űrben, csak a kilövések során történtek tragédiák. De mi lesz, ha egyszer meghal valaki?
Gondolkoztál már azon, hogy mi történne a testeddel, ha meghalnál az űrben? A LADbible cikke nyomán most minden kiderül.
A kutatók összedugták a fejüket, hogy megválaszolják a szokatlan forgatókönyvvel kapcsolatos nehéz kérdéseket. A NASA ugyanis újabb missziót tervez, és a Holdra még ebben az évtizedben újra embereket küldene, a 2030-as években pedig a Marsra is.
A vörös bolygóhoz vezető út igazán hosszú távú küldetés, sok hónapos űrutazást igényel. Emiatt mérlegelni kell, hogy az emberek túl tudnak-e élni ilyen hosszú ideig az éterben.
Az emberi űrrepülés több mint 60 évvel ezelőtti kezdete óta összesen 20 ember vesztette életét. A halálesetek egyike sem történt azonban valójában az űrben, hanem a Föld légkörének elhagyása előtti sikertelen kilövés miatt történt.
Bár a NASA egyelőre nem mutatta be protokollját az űrben bekövetkező halálesetek kezelésére, a világ űrkutatói közül néhányan már előálltak saját hipotézissükkel.
Az egyik módja annak, hogy valaki meghaljon az űrben, az, ha ki van téve a vákuum hatásának anélkül, hogy megfelelő nyomású ruha védené a testét. Chris Hadfield kanadai űrhajós, a Nemzetközi Űrállomás egykori parancsnoka megosztotta gondolatait arról, hogy mi lehet a lehető legrosszabb kimenetel.
Azt mondta: “A legrosszabb eset, ha történik valami az űrséta során. Hirtelen eltalálhat egy mikrometeorit, és ez ellen nem tudsz mit tenni. Lyukat lyukaszthat az öltözetedben, és néhány másodpercen belül cselekvőképtelenné válsz.”
Bizony, pont mint egy filmben. És az ezt követő események is pontosan olyan drámaiak, mint a mozivásznakon.
Másodperceink lennének hátra
Emmanuel Urquieta, a Baylor College of Medicine professzora, aki kifejezetten az űrrel kapcsolatos gyógyászati kérdéseket vizsgálja, leírta a vákuum hatásának kitett űrhajós szörnyű halálát.
A szerencsétlen űrhajós vére a testében lévő vízzel együtt mindössze 10 másodperc alatt elpárologna. 15 másodpercen belül elveszítené az eszméletét, a teste ugyanis rettenetesen kitágulna, a tüdeje pedig összeesne. 30 másodpercen belül megbénulna, és valószínűleg meg is halna a fulladás miatt.
És mi lenne a temetéssel? Ha valaki meghalna a Marson, Urquieta szerint a temetés vagy a hamvasztás nem lenne lehetséges, mivel beszennyezhetné a vörös bolygó felszínét.
A legénység valószínűleg egy speciális testzsákban őrizné meg a holttestet, amíg vissza nem juttatják a Földre.
De ha az űrhajón kívül halna meg az illető, és társai nem férnének hozzá, akkor a végkifejlet még drámaibb lenne. Ugyanis teste végül fagyott vagy mumifikálódott állapotba kerülne, és az éteren keresztül lebegne akár évmilliókig (de valószínűleg inkább addig, míg ütközik egy égitesttel), mivel nincs oxigén, ami segítené a lebomlást.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Pexels (CC0)
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar önkéntes katona vesztette életét Ukrajnában
TOP30: a legjobb vidéki étteremlista 2025-ben
Tartsd magadnál a diákigazolványod! Így spórolhatsz a nyáron akár tízezreket
Olcsóbb jegy, több élmény? Megérkezett a Sziget fesztivál legnagyobb újítása
Végre megszűnhet a reptéri macera a folyadékokkal: de vajon mikor lép a Liszt Ferenc reptér?
Kilőttek az árak az Adriai-tengernél, újra a Balaton a kedvenc úti célunk