Lehet, hogy Atlantisz végig itt volt az orrunk előtt
A Discovery Channel egy dokumentumfilmjében azt állította, hogy Atlantisz elveszett városa valóban a ma ismert görög szigeten, Szantorinin lehetett.
Vulkánkitörésből származó 60 méternyi hamuval borított, felbecsülhetetlen művészi gazdagsággal rendelkező területet tártak fel a Szantorini szigetén található Akrotiri nevű helyen, számolt be a Greek Reporter.
Az eredetileg Stronghili, azaz “kerek” nevű sziget i. e. 1650-ben bekövetkezett kitörése megtizedelt minden életet a szigeten, és eltörölt egy egész városállamot, amelyről a régészek kimutatták, hogy a minószi civilizáció része volt.
Bizonyíték arra, hogy Szantorini lehetett Atlantisz helyszíne
A nagy filozófus és író, Platón a Timaiosz és Kritiasz című írásaiban leírta az egykor nagy és katonailag erős sziget szépségeit. Leírása szerint a sziget lakói annyira beleszerettek önmagukba és olyan arrogánsak lettek, hogy az istenek büntetésből elpusztították a várost.
Platón szerint a város egyszer még magát Athént is megostromolta tengeri erőivel, de az athéniak visszaverték a támadást. A szigetországot később az istenek megbüntették önhittségéért, és az Égei-tenger hullámai alatt elsüllyedt.
A Discovery Channel Blowing Up History című sorozatának része újra megszellőzteti azt az elméletet, mely szerint valóban Szantorini szigete lehet a régen elveszett város helyszíne.
Most a legmodernebb tetőszerkezettel védve a kutatók folytatják a múlt újabb kincseinek feltárását, amelyeket ott temettek el. Akárcsak Pompeiiben sok évszázaddal később, megőrizve egy örökre elveszett civilizációt.
Vulkánkitörés őrizte meg Szantorini ősi történelmét
A sziget kultúrája 3000 évvel ezelőtt virágzott, mielőtt lakói a vulkánkitörés következtében erőszakosan elpusztultak, de a kutatók szerint a civilizáció már évezredekkel korábban is létezett.
A 19. századi felfedezése óta egyre több festményt, tárgyat és épületet tártak fel, amelyek mindegyike egy rendkívül fejlett és gazdag civilizációra utal.
Az új dokumentumfilm szerint “a kapcsolatra utaló nyomok a bámulatos freskókon találhatók, amelyek minden ház falát díszítik.”
Ahogy Platón leírta: “Ezek az élénk festmények egy kavargó színekkel, virágokkal és egzotikus állatokkal teli paradicsomot ábrázolnak. Megörökítik a helyiek pillanatképét. Egy rendkívül kifinomult és gazdag civilizáció bizonyítékai”.
Bár sem ebben, sem bármely más korban egyetlen más író sem írta le Atlantiszt, Platón szavai tovább éltek a történelemben, és történészek ezrei próbálták pontosan meghatározni, hogy hol feküdt a mesés sziget.
Az a tény azonban, hogy az ősi vulkán kitörése után szinte azonnal eltűnt, a dokumentumfilm szerint “sokakat arra késztet, hogy azt higgyék, Szantorini Atlantisz elveszett szigete”.
“Fénykorában, szűk utcái aprólékosan voltak kikövezve, a főtéren pedig festői, három-négy emelet magas házak sorakoznak. Színes kövek sokasága díszíti a homlokzatokat.
A film szerint “a romok arra engednek következtetni, hogy egy rendkívül kifinomult civilizáció virágzott itt évezredeken át, mielőtt hirtelen véget ért”.
A film bemutatja, hogyan sújtotta a szigetet egy vulkánkitörés, ahogyan azt Platón leírta.
A gigantikus kitörés, amelyet az elmúlt több ezer év egyik legnagyobbjának tartanak, 32 kilométer magas felhőt hozott létre, amely hamut zúdított a földekre, egészen Egyiptomig, 320 kilométerre Szantorinitől.
Szantorini lenne Atlantisz?
“Az ókori írók leírták, hogy a hamufelhő sötétségbe borítja a világot, és két évre globális telet okoz” – mondja a narrátor.
A robbanás olyan hatalmas volt, hogy szinte a hegy teljes szárazföldi részét felemésztette, hatalmas kalderát hozva létre a szigeten belül, mivel a maradványok egy óriási félhold alakot alkotnak. A végzetes robbanás után a sziget azonnal örökre megváltozott.
Több mint 3000 évvel később a régészeket és a történészeket ma is izgatja a lehetőség, hogy ez lehet az elveszett Atlantisz.
Azonban Platónról köztudott, hogy néhány történetét, allegóriáját és metaforáját régebbi szóbeli hagyományokból kölcsönözte, és talán soha nem lehet kétséget kizáróan bizonyítani, hogy Szantorini a legendás Atlantisz elveszett civilizációja.
Mégis úgy tűnik, hogy számos bizonyíték van arra, hogy ez a fantasztikusan gazdag sziget a kikövezett utcáival, ízlésesen díszített házaival és luxusával talán ugyanaz az Atlantisz, amely a történelemben és a folklórban is megmaradt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?