Csillagvizsgálókat támadtak meg ismeretlen hackerek
Az elmúlt három hétben hackerek célba vették a Hawaii-on és Chilében található nagy távcsöveket, a tudósoknak így tíz obszervatóriumot kellett ideiglenesen leállítaniuk. Néhány másik távoli műszerrel is megszűntették a távoli műveleteket.
A Science szerint a rejtélyes fejlemény után a kutatók azonnal válaszokat akarnak, nem is beszélve az indítékról. Miért próbálná valaki szándékosan leállítani a csillagászati kutatásokat?
A felfüggesztés már számos nemzetközi projektet, köztük doktori disszertációkat és más munkákat is megszakított. A kutatók most tanácstalanul állnak a kiberbiztonság szigorításának és a megfigyelések folytatásának lehetőségei előtt, számolt be a Futurism.
Sok kutatás esetében viszont lehet, hogy már túl késő. Számtalan megfigyelés szorosan be volt ütemezve, így a kutatóknak szűk időablakok maradnak, amelyek közül sok már le is zárult.
Nagyon furcsa helyzet alakult ki
A következmények nagyon súlyosak is lehetnek. A hónap elején a NOIRLab, egy szövetségi kutatólaboratórium bejelentette, hogy a Hawaii-szigeteken található Gemini North teleszkópot, valamint a Gemini South nevű iker-teleszkópját “kiberincidens” miatt leállították.
Egy héttel később a NOIRLab megakadályozta, hogy a csillagászok távolról hozzáférjenek a Chilében található Mid-Scale Observatories nevű távcsőhálózat vezérléséhez. Az országban nyolc másik teleszkópnak is fel kellett függesztenie működését. A NOIRLab rejtélyes módon nem volt hajlandó részletezni a kibertámadás természetét, és nem tisztázta, hogy a támadók váltságdíjat követeltek-e.
Azóta azt javasolták, hogy küldjenek ki egy csapatot Chilébe, abban a reményben, hogy a személyes megfigyelések folytatódhatnak.
Mások megkérdőjelezték, hogy a hackerek egyáltalán tudják-e, mit csinálnak.
Elég valószínű, hogy a támadó nem is tudja, hogy egy obszervatóriumot támad, mondta Von Welch, az NSF Cybersecurity Center of Excellence volt vezetője a Science-nek.
A csillagászok számára ez szokatlan helyzet, mivel a kibertámadások általában nem tartoznak a munkaköri leírásukba. Az incidens azonban valószínűleg motivációként szolgál majd a védekezés fokozására.
“Amikor az emberek azt kérdezik, hogy hol vannak az adatok, akkor azt kell mondanom, hogy nincsenek adataim, mert egy hacker valahol leszedte a számítógépet”, mondta a Science-nek Luis Welbanks, az Arizonai Állami Egyetem csillagászati posztdoktora, aki földi megfigyelésekkel tanulmányozza az exobolygók légkörét. “Nem tudom, hogy bármelyik felvételi bizottság szimpatizálna-e ezzel.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?