Egy egész óceánt találtak a földkéreg alatt
Egy hatalmas óceánt találtak a földkéreg alatt. A földfelszín alatt egy teljesen más ökoszisztéma is rejtőzik.
A leletek azt mutatják, hogy 410 és 660 kilométer között a Föld felszíne alatt egy másik víztározó található, számol be a Greek Reporter. A tudósok úgy vélik, hogy a víz körforgása a Föld összes vizét magában foglalja, amely a légkör, az óceánok és a felszíni vizek között kering.
A víz mélyen a Föld belsejében is jelen van, mivel az óceáni kéreg alján csúszások, úgynevezett szubdukciók találhatók a szomszédos tektonikus kéreglemezek alatt.
Mélyvízi körforgás
A földrengések tanulmányozása közben, amikor a szeizmométerek a Föld felszíne alatt lökéshullámokat észleltek, megállapították, hogy a földköpenybe süllyedő kőzetlemezek vizet hordoznak. Szeizmológiai megfigyelések, geodinamikai modellezés, valamint nagynyomású és -hőmérsékletű olvadási kísérletek kombinációjával jutottak erre a következtetésre.
Ráadásul arra is rájöttek, hogy valami nincs rendben abban, amit szilárd kőzetnek hittek. Kiderült, hogy a földkéreg alatt a felszíni víz és az óceán között kölcsönhatás van. Ez az átmeneti zóna egy nagy víztározóként működik, amelyen keresztül a víz körforgása történik.
A kéreg alatt a vizet egy ásványi anyag elnyeli, majd visszavándorol a felszínre. Utazhat magmán keresztül, víz alatti vulkánokból kitörve vagy a tektonikus lemezek mozgásának eredményeként.
A köpeny kőzetét ringwooditnak nevezik, amely egy nagy nyomás hatására keletkező magnézium-szilikát ásvány. Ezt az ásványt az 1960-as években fedezték fel egy meteoriton, valamint a közelmúltban a Föld felszíne alatt.
Ez egy képlékeny ásvány, és a kőzetmozgások miatt szerkezete megváltozik. Emellett kulcsfontosságú szerepet játszik a köpeny dinamikájában. A víz a kristályaiban tárolódik, amely ilyenkor nem szilárd, nem folyékony és nem is gáz.
A felszín alatt a tudósok egy teljesen új ökoszisztémát fedeztek fel, amikor a Csendes-óceán fenekén egy víz alatti robot segítségével, nagyjából 2500 méterrel a tengerszint alatt vulkáni kérget forgattak fel a tengerfenéken. A férgek, csigák és kemoszintetikus baktériumok mind olyan helyeken élnek, amelyeket korábban lehetetlennek hittek.
Steve Jacobsen geofizikus elmondta: “A ringwoodit olyan, mint egy szivacs, amely magába szívja a vizet. Van valami nagyon különleges a kristályszerkezetében, ami lehetővé teszi, hogy vonzza a hidrogént és csapdába ejtse a vizet”.
Ez az ásványi anyag jellemzően nagy mennyiségű vizet képes különösen nagy sebességgel felvenni. Ha csak egy százaléknyi vegyületből (vízzel alkotva) állna is, akkor is több vizet tartalmazna, mint a Föld felszínén lévő összes óceán együttvéve.
Az ehhez hasonló legújabb felfedezések azt mutatják, hogy valójában milyen keveset tudunk bolygónkról, egyelőre. A tenger folyamatosan feltárja rejtélyeit, ahogyan korábban mindig is tette.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását
Szíriában bombáz Oroszország