Ez az oka annak, hogy Hirosima nem úgy néz ki, mint Csernobil
Jan Morris 1959-ben látogatott el Hirosima városába, tizennégy évvel az Egyesült Államok atombombája által okozott pusztítás után.
Az Open Culture szerint a körülötte lévő robusztus városi alakzatok és tevékenységek ellenére úgy érezte, “mintha a magas új épületek egyáltalán nem is lennének ott, és az Ota-delta szigetei még mindig feketén füstölnének”. Bizonyára minden látogató elgondolkodott azon legalább egy pillanatra, hogy vajon Hirosima utcái még mindig radioaktívak-e.
A teljes megsemmisülésből visszahozott város
Hirosima neve ma is csak egy dolgot idéz fel, legalábbis a legtöbb külföldi számára. De ha az emberek meglátogatják az egykor megsemmisült várost, akkor valószínűleg még inkább gyanúsan élettel telinek tűnik majd, mint Morrisnak hat évtizeddel ezelőtt.
Egyesek azt gondolnák, hogy mivel a “Little Boy” néven ismert bomba ledobása még élénken az emberek fejében van – a 78. évfordulója éppen augusztus 6-án volt -, Hirosima egy elhagyatott nukleáris pusztaság. Azért ment oda, hogy elmagyarázza, miért virágzik, ehelyett Kyle Hill youtuber, akinek videójában látható, mi a különbség a nukleáris pusztítás hosszú távú hatásai között Hirosimában és egy olyan helyen, mint a csernobili atomerőmű környéke.
“A Little Boy bomba minden pusztítás ellenére borzasztóan hatástalan volt. A bomba 64 kilogramm urániumából kevesebb mint egy kilogramm ment keresztül hasadáson. Ez azt jelenti, hogy “minden egyes joule energia, amely Hirosimát elpusztította, egy olyan forró tűzgolyó, amely emberek “negatívjait” égette a betonba, és a robbanáshullám, amely 200 kilométerrel arrébb ablakokat tört be, kevesebb mint egy gramm anyagból származott, amely közvetlenül energiává alakult át.”
Az azóta kifejlesztett, sokkal erősebb nukleáris fegyverekkel össze sem lehet hasonlítani, még ha figyelembe vesszük, hogy a Little Boy (akárcsak a Nagaszakit megsemmisítő bomba, a “Fat Man”) a levegőben robbant fel, nem pedig a földön, így viszonylag kevés maradandó szennyeződést okozott. Ennek eredményeképpen nem kell a sugárzás miatt aggódni Hirosima látogatása során. Aki úgy dönt, hogy megtekinti a várost, mindenképpen látogasson el a Hirosimai Béke Emlékmúzeumba.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
100 éves szabályt rúgtak fel kutatók, a feje tetejére állhat a kémia
Így ünneplik a halottak napját a világ körül: 3 csodálatos hagyomány
Stoppolnának az asztronauták a Marsra tartó út során
Az emberi beszéd nyolcszor olyan idős lehet, mint eddig gondoltuk: már 1,6 millió éve is beszélhettek őseink
Poszeidónnak szentelt templomot tártak fel régészek, és jóval nagyobb, mint várták
Ilyen hangja van a Föld mágneses pólusváltásának