Kávé és cukormentes kóla – fogyókúrás csodaszer vagy méreg?
A vér koffeinszintje befolyásolhatja a testzsír mennyiségét, ami viszont meghatározhatja a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, ismertette a ScienceAlert.
Ezek egy nemrégiben készült tanulmány eredményei, amely genetikai markereket használt a koffeinszint, a BMI (testtömegindex) és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata közötti pontosabb kapcsolat megállapítására.
A svédországi Karolinska Institute, a Bristoli Egyetem és a brit Imperial College London kutatócsoportja szerint a kalóriamentes koffeintartalmú italok a testzsírszint csökkentésének lehetséges eszközeiként alkalmazhatóak.
“A genetikailag megjósolt magasabb plazma koffeinkoncentráció alacsonyabb BMI-vel társult” – írták a kutatók tanulmányukban.
“Továbbá a genetikailag megjósolt magasabb plazma koffeinkoncentráció a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatával járt együtt. A becslések szerint a koffein 2-es típusú cukorbetegségre gyakorolt hatásának körülbelül a felét a BMI csökkenése okozza.”
A tanulmányban 10.000 embertől származó adatokat vetettek össze, amelyeket meglévő genetikai adatbázisokból gyűjtöttek össze, és a koffein lebomlásának sebességével összefüggésbe hozható specifikus génekben vagy azok közelében lévő eltérésekre összpontosítottak .
Általánosságban elmondható, hogy azok, akiknél ezek a gének – nevezetesen a CYP1A2 és az azt szabályozó gén, az AHR – eltérések mutatják, lassabban bontják le a koffeint, az így tovább marad a vérben. Ugyanakkor ők általában kevesebb koffeint isznak.
A mendeli randomizációnak nevezett megközelítést alkalmazták a variációk azonosítására, az olyan betegségek, mint a cukorbetegség, a testtömeg és az életmódbeli tényezők közötti valószínű ok-okozati összefüggések meghatározására.
Míg szignifikáns kapcsolat volt a koffeinszint, a BMI és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata között, nem mutatkozott összefüggés a vér koffeintartalma és a szív- és érrendszeri betegségek között, beleértve a pitvarfibrillációt, a szívelégtelenséget és a stroke-ot.
Korábbi tanulmányok összefüggésbe hozták a koffeinfogyasztás mérsékelt és relatív növekedését a szív egészségének javulásával és az alacsonyabb BMI-vel, az új kutatás pedig tovább részletezi mindazt, amit már tudunk a kávé szervezetre gyakorolt hatásairól .
Fontos szem előtt tartani azt is, hogy a koffein hatása a szervezetre nem mind pozitív , ami azt jelenti, hogy óvatosan kell eljárni a fogyasztás előnyeinek mérlegelésekor – ez a legújabb tanulmány azonban fontos lépés annak felmérésében, hogy mennyi lehet az ideális koffeinmennyiség.
“Kis, rövid távú kísérletek kimutatták, hogy a koffeinbevitel súly- és zsírtömeg-csökkenést eredményez, de a koffeinbevitel hosszú távú hatásai nem ismertek” – magyarázták a kutatók .
A csapat úgy véli, hogy az itt bemutatott összefüggés annak köszönhető, hogy a koffein fokozza a termogenezist (hőtermelést) és a zsírok oxidációját (a zsír energiává alakítását), amelyek egyaránt fontos szerepet játszanak az általános anyagcserében.
Az ok és okozat megerősítéséhez azonban további kutatásokra lesz szükség. Noha ez a tanulmány nagy mintával dolgozott, a mendeli randomizáció nem tévedhetetlen, és még mindig elképzelhető, hogy más tényezők is szerepet játszanak, amelyeket ebben a tanulmányban nem vettek figyelembe.
“Tekintettel a koffein világszerte tapasztalható kiterjedt fogyasztására, még csekély anyagcsere-hatásai is jelentős egészségügyi következményekkel járhatnak” – írták a kutatók.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről
Moszkvában bújtatja bukott szövetségesét Putyin
50.000 éves neandervölgyi fejszét talált egy hatéves kisfiú
Tudtad, hogy delfinek védik az amerikai nukleáris arzenál negyedét?
„Zelenszkij és Ukrajna szeretne megállapodni és megállítani az őrületet” – Trump