Az ókori egyiptomiak egészen új szintre emelték a “családban marad” kifejezést. A nemesi származást nem lehet csak úgy elajándékozni. Elvégre a kékvérűek közé nem kerülhet be akárki. Az ókori egyiptomiak még a Habsburgokat is megszégyenítő vérfertőzéssel voltak képesek egészen bizarr házasságokat kötni. Legalábbis ezt mondják a legendák, de vajon mi az igazság?
Tényleg házasodtak ilyen közeli rokonokkal az ókori egyiptomiak? A válasz az, hogy igen, bár a pontos részletek azért kellően homályosak. Az érdekesség, hogy a testvérekkel kötött házasság nem csak az elitek specialitása volt. Még a rómaiak idejében is bevett szokás volt, hogy báty és nővér házasságot kössön. Az érdekesség, hogy a rómaiak előtt ezek az események ritkábbak voltak. Az ókori egyiptomi nemesek tényleg eljegyezték testvéreiket. Sőt, egyes fáraók a saját lányaikat vették el feleségül — írja a Live Science.
Több példa is van, akik a saját testvéreiket jegyezték el: I. Senwosret, I. Amenhotep vagy VII. Kleopátra. De olyanok is előfordultak, mint II. Ramszesz, aki a saját lányát vette el feleségül. Emellett a fáraóknak sokszor több feleségük is volt, illetve ágyasuk. Természetesen ezekből a kapcsolatokból számtalan gyerek is született, és sok közülük nem volt feltétlenül egészséges.
Érdekes házasságok
Az ókori egyiptomi hit szerint sokan akarták Irisz és Ozirisz példáját követni, akik testvérek voltak és házasok. Tekintve, hogy Ozirisz volt az egyik legfontosabb istenség a vallásukban, így érhető, hogy miért akartak ennyire a nyomdokaiba lépni. Azonban a testvérházasságok nem lettek igazán elterjedtek a köznép soraiban egészen a rómaiak megérkezéséig. Innentől kezdve nyelvészeti komplikációk is felléptek. A szó, ami a nővért jelentette egyben feleséget is jelentett, innentől kezdve pedig nehéz megmondani, hogy mi volt testvér házasság és mi nem.
Hogy miért szaporodtak meg a testvérházasságok a rómaiak alatt az még mindig vitatott. Ezekben az ősi kultúrákban elterjedt volt, hogy a férjet a házasság előtt “adoptálta” a feleség családja. Ennek leginkább a szülők anyagi biztonsága miatt volt szükség. Ez azonban azt jelentette, hogy a férjből, akinek genetikailag nem volt köze a feleségéhez, jogi értelemben a bátyja lett. Ebből következhet, hogy a rómaiak alatt megugrott a testvérházasságok száma. Ez reálisabb magyarázat, minthogy a rómaiak voltak az egyetlen nép a történelem során, akik ünnepelték a testvérházasságokat.
Azonban ez még nem zárja ki a testvérházasságok lehetőségét. Más szakértők szerint a szülők támogathatták az efféle házasságokat, hogy a vagyon ne osztódjon túl sokfelé. Ez sem lenne szürreális magyarázat, hiszen a középkorban, leginkább ezért történtek az unokatestvérek közötti házasságok. Ezenkívül a testvérházasságok leginkább a görög leszármazottaknál figyelhető meg. Emiatt lehet, hogy a testvérházasság a görög identitás egyik ismertetőjegye lett.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat