A csokoládé története egészen régre nyúlik vissza, annak ellenére, hogy Európába csak viszonylag későn jutott el. Azt tudni lehet, hogy maga a növény Dél-Amerikából származik, de az már rejtélyesebb, hogy ki is volt az első, aki felhasználta a kakaóbabot. Szóval pontosan honnan is ered mindenki kedvenc édessége, amely már gyakorlatilag minden kultúra szerves részévé vált?
A csokoládé számtalan formában létezik. Ehetjük, de akár ihatjuk is, igazából attól függ mit preferálunk. Mára már inkább édességként tekintünk a csokoládéra, bár önmagában nagyon távol áll az édességtől. A különböző népek évezredeken át inkább egy keserű különlegességként kezelték, mintsem édességként.
A kakaóbab első felhasználására a legrégibb bizonyíték nagyjából 5300 éves — írja a Live Science. Ezt a bizonyítékot Ecuador délkeleti részén találták, és a különlegességet a Mayo-Chinchipe kultúrának tulajdonítják. Azonban a szakértők úgy vélik, hogy a növényt már jóval ezelőtt is felhasználták. Ráadásul ez a kakaó nagyon távol állt attól, amit ma is ismerünk.
Hogyan készül a csokoládé?
A csokoládé elkészítéséhez a kakaó terméséből ki kell nyerni az úgynevezett kakaóbabokat, amelyek valójában a növény magjai. Ezeket megtisztítják, kiszárítják, majd megpörkölik. Ezután eltávolítják a maghéjakat, és ezután úgynevezett csokoládélikőrt készítenek, amit folyékony formában szállítani lehet. Ezt keverik össze különböző alapanyagokkal, hogy elkészüljön a ma ismert boltokban is kapható csokoládé.
A tradicionális elkészítési mód ettől eltér. A kakaóbabból készült őrleményt vízhez adták, és rendkívül keserű volt. Az sincs kizárva, hogy alkoholos italokat is tudtak készíteni a növényből, ugyanis található cukor a termésben. Ennek az italnak hatalmas jelentősége volt a dél-amerikai kultúrákban, ugyanis orvosságtól kezdve mindenre tudták használni, és az elitek körében kifejezetten kedvelt volt.
Honnan ered a csokoládé?
Dél- és Közép-Amerika gyakorlatilag minden vidékén terem és termett a kakaó, mire az európaiak megérkeztek. Azonban a növény pontos kiindulási pontja Amazonas-medencébe tehető. Dél-Amerika legdélibb pontját már 14 500 évvel ezelőtt elérte az emberiség, azonban az Amazonasba nem lehet pontosan tudni mikor jutottak el az emberek. Mára már minden trópusi régióban termesztenek kakaót.
A 16. századtól kezdve Európában is elérhető volt a kakaó, de természetesen még csak luxuscikként. Az a csokoládé, amit ma ismerünk 1847-ben lett feltalálva egy brit cég, a J.S. Fry and Sons által. Az őrölt kakaó port kakaó vajjal és cukorral keverték, hogy a csokoládét a ma ismert tábla formában tudják elkészíteni. Később ez a cég adtak ki az első csokoládé húsvéti tojásokat is.
A svájciak különösen érdekeltek voltak az új csokoládéban. Az 1870-es években a Nestlé tejport adott az új édességhez, ezzel létrehozva az első tejcsokoládét. A tömeggyártásra pedig már az Egyesült Államokban került sor a Hershey’s vállalat által. Ma már pedig egészen új fajta csokoládékat fedeznek fel a szakértők napról napra.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon