Így lettünk 8 milliárdan: Ez a videó négy percben mutatja be 300.000 év népességváltozásait
Alig két hete jelent meg az Amerikai Természettudományi Múzeum animációs videója, amely naprakész információkat tartalmaz a Földön élő emberek számáról. A videóban négy perc alatt tekinthetjük meg az elmúlt 300.000 év történéseit, a népesség változásait.
A videóban azonban nem is annyira a jelenlegi globális népességszám (nyolcmilliárd) az érdekes. Inkább az, hogy hogyan jutottunk el idáig. Ez egy animált vizualizáción keresztül derül ki, amely egy 300.000 éves időszakot (vándorlásaival, növekvő és hanyatló birodalmaival, főbb kereskedelmi útvonalaival, technológiai fejlődésével, járványaival és háborúival együtt) körülbelül négy és fél percbe sűrít.
“A modern ember körülbelül 300.000 évvel ezelőtt alakult ki Afrikában” – áll a videó ismertető szövegében. “Körülbelül 100.000 évvel ezelőtt kezdtünk el vándorolni a Földön”, és ez a folyamat a 21. században sem látszik megállni – írja az Open Culture.
Ugyanez nem mondható el arról, ahogyan az elmúlt néhány száz évben nőtt a számunk. Legalábbis egy bizonyos előrejelzés szerint, amely azt mondja, hogy a világ népessége ebben az évszázadban tízmilliárd körül tetőzik, mivel “szinte minden országban csökken az átlagos termékenységi arány”. Egyesek számára ez nem teljesen ördögtől való, tekintve, hogy “ahogyan a népességünk növekszik, úgy nő a Föld erőforrásainak felhasználása is”.
Jó ideje már annak, hogy a fejlett világban széles körben elterjedt a túlnépesedéstől való félelem. Ez a hetvenes években az éghajlatváltozáshoz hasonlóan apokaliptikus víziókat ihletett. Manapság inkább a közelgő globális népesség-összeomlásra vonatkozó figyelmeztetéseket halljuk, és az olyan alacsony születésszámú országokat, mint például Dél-Korea, elrettentő demográfiai példaként emlegetik.
Más szempontból az emberiség eddigi terjeszkedésének mintái arra is felhasználhatók, hogy illusztrálják a más bolygók felfedezésére és kolonizálására irányuló felhívásokat. Ez főleg azért fontos, hogy biztosítsuk fajunknak a túléléshez vezető utat, ha itt a Földön valami komoly baj történne.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük
Hősként halt meg a tinédzser fiú, akinek megtalálták a fejét a floridai tengerparton – 18+