Íme a legdrágább nemesfém: jóval drágább az aranynál
Akármilyen drága és értékes is, az arany nem a legdrágább nemesfém. Van egy jóval ritkább nemesfém is, ami sokkal drágább, mint az arany.
Arany vs ródium
Az arany sokoldalúsága, vezetőképessége, tartóssága és jó megjelenése miatt az öt legdrágább fém között van. Az arany ára a cikk megjelenésekor majdnem 22 ezer forint grammonként. Bár ez borzasztó nagy összeg, a ródium árához képest kifejezetten olcsó.
Jelenleg a legdrágább és az egyik legritkább nemesfém, a ródium grammonkénti ára a cikk megjelenésekor majdnem 48 ezer forint. Ez egy ideje a legalacsonyabb ár, idén már volt 150 ezer forint is egy gramm. De mitől ennyire drága?
A ródium
A ródium nem reagál könnyen az oxigénnel, ezért nemesfém. Ez azt jelenti, hogy tökéletes katalizátor, amely ellenáll a korróziónak és az oxidációnak egyaránt. Általános keménysége és magas, 1.964 Celsius-fokos olvadáspontja miatt a platinacsoport fémjei közé tartozik a platina, a palládium, az ozmium, az irídium és a ruténium mellett – írja az IFLScience.
Mivel képes ellenállni a 600 Celsius-fokos víz- és levegőhőmérsékletnek, és a legtöbb savban oldhatatlan marad, a ródium rendkívül sokoldalúan felhasználható autókban, repülőgépekben, elektromos érintkezőkben, valamint magas hőmérsékletű hőelemekben és ellenálláshuzalokban.
Ritkasága
A ródium a legritkább platinacsoportba tartozó fémek közül. A Royal Society of Chemistry szerint nagyjából 0,000037 milliomodrészben fordul elő a földkéregben, míg az arany körülbelül 0,0013 milliomodrészben található meg.
A főként Dél-Afrikában és Oroszországban termelt ródium a réz- és nikkelércek finomításának melléktermékeként keletkezhet, amelyek akár 0,1 százalékban is tartalmazhatják a nemesfémet. Évente mintegy 16 tonna ródiumot állítanak elő, a becsült tartalék 3000 tonna.
A ródiumot 1803-ban fedezte fel William Hyde Wollaston angol kémikus, aki egy dél-amerikai platinaércből nyerte ki az elemet. A felfedezés nem sokkal azután történt, hogy Wollaston felfedezte a másik platinacsoportba tartozó fémet, a palládiumot.
Színe, felhasználása
Míg a tömör fém fényes, fényvisszaverő ezüstfehér színben ragyog, a ródium a nevét a görög “rhodon”, azaz rózsa szóból kapta. Neve a fém sóinak vörös színére utal. Ritkasága és szépsége ellenére a 2019-es statisztikák szerint a ródium iránti kereslet majdnem 90 százaléka az autóipari katalizátorok ágazatából származik. A katalizátorok gyártása vitathatatlanul méltatlan felhasználása a Föld egyik legritkább nemesfémjének.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban