Mitől megbízható vagy megbízhatatlan valaki? Ezeket a jeleket kell messziről elkerülni
A mindennapi élet szerves része, hogy tudjuk, kiben bízhatunk. Lehet, hogy ösztönösen megbízunk egy személyben, de fogalmunk sincs, hogy miért. A kutatók évtizedek óta próbálják összerakni, hogy mi tesz valakit megbízhatóvá vagy megbízhatatlanná.
A megbízhatóság lényegében azt jelenti, hogy valaki proszociális ember, azaz segíti közösségét, mondja Sebastian Siuda pszichológus, aki a bizalom dinamikáját kutatja. “Ha valaki megnyílik előttünk, és sebezhetővé válik számunkra, akkor ezt a cselekedetet nem a saját érdekünkben használjuk fel, hanem viszonozzuk ezt a sebezhetőséget.”
A megbízhatóság meghatározása
A Discover szerint pszichológusok és a kutatók a bizalomérzet elemeinek megértésére és mérésére gazdasági játékokat használnak. Többféle létezik, de alapvetően mind egy olyan személyről szólnak, aki pénzt kap, és lehetősége van arra, hogy vagy átadja egy másik személynek, vagy megtartsa.
Az ilyen tanulmányok rámutattak arra, hogy bizonyos személyiségjegyek azt jelentik, hogy egyes emberek a megbízhatóság felé hajlanak. Néhány tanulmány azt találta, hogy azok az emberek, akik jkönnyen egyezkednek, hajlamosak arra, hogy megbízhatóbbak legyenek, magyarázza Siuda. Hozzátette, hogy a kutatások szerint azok, akik magasabb pontszámot érnek el az őszinteség-szerénység teszteken, hasonlóan viselkednek.
Siuda és csapata olyan tanulmányokat vizsgáltak meg, amelyek az International Review of Social Psychology 2022-es számában jelentek meg, és amelyek a megbízhatóság észlelésére összpontosítottak. Vagyis arra, hogy az emberek mennyire tudják, kiben bízhatnak. Arra a következtetésre jutottak, hogy az olyan tényezők, mint a korábbi interakció és a személyes kapcsolat fontosak mások értékelésében.
Más pszichológusok szerint ez általában véve a bizalomra is igaz.
Általában a bizalom csökken, ha a megbízó és a megbízott közötti társadalmi távolság növekszik. Az emberek nagyobb valószínűséggel bíznak meg másokban, ha ismerősnek és szociálisan hasonló helyzetűnek vélik őket.
A megbízhatóság “tünetei”
A kutatások arra is utalnak, hogy a bűntudatra való hajlam a megbízhatóság egyik legszembetűnőbb jele lehet. Azok az emberek, akiknek magas a bűntudat-érzékenysége, nagyobb valószínűséggel megbízhatóbbak, mint azok, akiknél ez alacsony, írták egy 2018-as tanulmányban. Lényegében azok, akik félnek attól, hogy a jövőben bűntudatot éreznek, igyekeznek elkerülni minden olyan helyzetet, amely ezt okozhatja.
A személyiségjegyek azonban valószínűleg csak egy részét képezik a kérdésnek, mivel az egyének tapasztalatai, történelme és társadalmi interakciói is befolyásolják, hogy kiben bízunk meg. Az emberek énjének építőkövei, az úgynevezett sémák személyenként különböznek, és gyakran már gyermekkorban kialakulnak.
Mások a másodperc töredéke alatt született ítéleteken alapuló megbízhatóságot vizsgálták, hogy valaki megbízhatónak tűnik-e vagy sem. Egy, a Psychological Science című folyóiratban megjelent tanulmány szerint hajlamosak vagyunk másokat megbízhatónak tartani, ha hasonlónak tűnnek hozzánk.
Hasonlóképpen, egy 2008-as tanulmányban egy princetoni kutatócsoport megbízható és megbízhatatlan arcokat modellezett. Az eredmények azt sugallták, hogy a különböző jellemzőkről alkotott ítéletek is szerepet játszanak abban, hogy hajlamosak vagyunk-e megbízni egy másik személyben. Az, hogy az illető dühösnek, fenyegetőnek vagy másnak tűnik-e, mind szerepet játszhat abban, hogy mennyire tartjuk megbízhatónak. Más elemek, például a testbeszéd is igen fontos ebből a szempontból.
Mitől lesz valaki megbízható?
Az, hogy mitől lesz valaki megbízható, az egy összetett dolog. Bizonyos tulajdonságok és mutatók kissé megbízhatóbbá tehetik őket, de az, hogy így tűnnek-e, szintén a szemlélő szemében van, ami valószínűleg a saját tapasztalatainkon alapul.
Siuda szerint a laboratóriumon kívüli való világban a másodpercek töredéke alatt született ítéletek játszanak lényeges szerepet.
Ha vezető szerepben vagyunk, és közvetlenül egy másik személyhez fordulunk, akkor elég nagy a valószínűsége, hogy az illető megbízható lesz. De ez nem jelenti azt, hogy ha tétlenül ülünk, és valaki közeledik hozzánk, az a személy megbízható, mert fennáll az önszelekciós hatás.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Óriási dinoszauruszok lábnyomaira bukkantak Ausztrália partjainál
1000 évig érintetlen viking karkötőket találtak
Részeg férgek és galambrakéta az idei Ignobel-díj nyertesei között
Úgy tűnik, nincs bizonyítéka a becsapódásnak, ami létrehozta a Holdat
Bébi madarak dobálása sziklákról: Az izlandi lunda hagyomány rejtett haszna – videó a cikkben!
Oroszország kiutasított 6 brit diplomatát kémkedés gyanúja miatt