Az amerikai álom nem éppen a csatornában kezdődik, de nem kizárt, hogy ott végződik. Az Egyesült Államokban hajléktalannak lenni egészen más mint Európában. Sokszor egy hajléktalant meg sem lehet különböztetni egy hétköznapi embertől. A legnagyobb különbség tényleg az, hogy sokaknak egyszerűen nincs hol lakniuk.
Természetesen hajléktalan és hajléktalan között is lehet eltérés. Az Egyesült Államokban kifejezetten rossz a helyzet egyes államokban a hajléktalanságot illetően. Rengeteg hajléktalanon nem is feltétlenül látszik, hogy hajléktalan. Ez azért van, mert az Egyesült Államokban a legtöbb szükséges dologhoz hozzájutni még hajléktalanként sem lehetetlen. Azonban lakhatáshoz jutni általánosságban is nehéz tud lenni, nemhogy hajléktalanként.
A CBS Austin cikkéből és felvételeiből bepillantást nyerhetünk a konkrét alvilágba, ami mások lába alatt fekszik. Texasban például rengetegen a hatalmas vízelvezető csatornákba költöztek be. Ezek a csatornarendszerek általában nagyobb autópályák alatt helyezkednek el. San Fransisco utcáin például egyáltalán nem szokatlan látvány a járdákon elhelyezkedő hatalmas sátortáborok látványa. Vagyis a hajléktalanok látványa ilyen szempontból megszokott, de egyre feltűnőbb az utcára került emberek száma. A csatornák esetében még a rendőrség sem tudott róla, hogy mekkora táborok találhatók ezekben az elhagyatott járatokban.
Város a város alatt
Talán a hajléktalanság egyik legérdekesebb helyszíne nem más mint Las Vegas. Las Vegas hatalmas csatornáiban gyakorlatilag egy város alakult ki a város alatt. Erről a helyről nagyon kevesen tudnak, és tökéletes a kontraszt a fényűző felszín és a nyomorgó alvilág között. A fények városa alatt emberek százai élnek a csatornákban. Ezeknek az embereknek sok minden alapvető dolog a rendelkezésére áll, akár generátorok is, amelyekkel egészen új telefonjaikat is tudják tölteni. A rendőrség ezekbe a csatornákba csak akkor merészkedik le, ha éppen üldöznek egy bűnelkövetőt.
Hiába a víz a csatornákban, az itt élők már ez ellen is megtanultak védekezni. Gyakorlatilag háborítatlanul élnek a feledés homályában. Természetesen a normális élettől ez is távol áll. A hajléktalanok jelentős része él valamiféle szerrel, ami segít nekik elviselni a helyzetüket. Ez lehet az alkohol, bár az Egyesült Államokban a droghasználat is rendkívül elterjedt. Sokan pont a droghasználat miatt kerültek erre a helyre elsősorban. Sőt, Las Vegas esetében a mindenüket elvesztett szerencsejáték függők is itt köthetnek ki, és nem kizárt, hogy tovább hódolnak káros szenvedélyüknek.
A las vegasi hajléktalanok között nem csak munkanélküliek vannak. Előfordul, hogy valaki teljes állás mellett is a csatornában lakik, vagy éppen “vállalkozóként” is inkább innen folytatja munkáját. A The Guardian egyik megkérdezettjének története remekül bemutatja azt is, hogy hova vezethet a szerencsejáték függőség és a bánat egy viszonylag sikeres karrierből. De sokaknak nincs kiút a csatornából. Talán csak akkor, ha egy esős éjszaka utáni vízözön el nem viszi őket.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett