Elképesztő felvételeken, ahogy az indiai Vikram landol a Holdon
A múlt hét elején India lett a negyedik ország, amely valaha is leszállt a Holdra, ami történelmi pillanat az űrkutatásban.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) Vikram leszállóegysége lett az első űreszköz, amely a Hold déli pólusának közelében landolt, ami izgalmas lehetőség egy olyan régió vizsgálatára, amelyről úgy vélik, hogy vízjégben gazdag. Ez a terület a Hold felszínén való állandó jelenlétre irányuló erőfeszítések középpontjává is válhat, írja a Futurism.
Most pedig az ISRO által közzétett lenyűgöző videókon láthatjuk a leszállást.
Az elsőben a Vikram egy 25 kilós, hatkerekű, Pragyaan nevű rovert enged le a Hold felszínére. A rover a jégre utaló nyomok felkutatására hivatott. A másodikon a Vikram már a kráterekkel tarkított felszínen gurul.
… … and here is how the Chandrayaan-3 Rover ramped down from the Lander to the Lunar surface. pic.twitter.com/nEU8s1At0W
— ISRO (@isro) August 25, 2023
Ez a hihetetlen teljesítmény új korszakot jelent a nemzetközi űrkutatásban. Mint azt már számos sikertelen kísérlet megmutatta, egy űrhajó leszállása a Hold felszínére minden, csak nem könnyű – és India most éppen elakadt a landolásban.
Fokozódik az új űrverseny
A hír a katasztrófával végződő oroszországi Luna-25 űrszonda Holdra történő leszállási kísérlete után érkezett. Az űrhajó “vészhelyzet” miatt zuhant a Holdra, meghiúsítva ezzel Oroszország azon törekvését, hogy folytassa a Szovjetunió 1970-es évekbeli Luna-misszióit.
Az indiai küldetés egyszer s mindenkorra bebizonyíthatja, amit a tudósok már régóta sejtenek. A Hold sziklás sarkvidékei hatalmas vízkészleteket rejthetnek, különösen a hatalmas kráterek árnyékos zugaiban.
Bár nem ez az első alkalom, hogy egy rover elindul a Hold felszínére, a Vikram leszállása a folyamatban lévő űrverseny új szakaszának kezdetét jelezheti. Mivel az Egyesült Államok és Kína holdkutatási tervei már javában zajlanak, India most vált a Holdon való jelenlétért irányuló erőfeszítések részévé, és ezzel felborulnak a nemzetközi erőviszonyok bolygónk természetes kísérőjét illetően.
Ráadásul hamarosan több ország is követheti őket. A japán űrügynökségnél, a JAXA-nál már kísérleteznek a Holdra való leszállásra az induló Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) nevű űrszondával.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét