Felejtsük el az X bolygót, a tudósok szerint egy Föld-szerű világ rejtőzködhet a Naprendszerben
A csillagászok már évek óta rebesgetik, hogy a Naprendszerünkben van egy másik bolygó, amelyet általában kilencediknek, vagy X bolygónak neveznek.
De lehet, hogy egy másik, Föld-szerű bolygó is felfedezésre vár, sokkal közelebb otthonunkhoz, derült ki japán csillagászok felfedezéséből.
Szerintük ez az új bolygó a Kuiper-övben rejtőzik, a Neptunusz pályáján túlnyúló, fánk alakú objektumgyűrűben, írja a Daily Mail.
Ez az úgynevezett Kuiper-övi bolygó (KBP) akár 500 csillagászati egységre is eltávolodhat a Naptól. Ez 500-szorosa a Föld és a Nap közötti távolságnak, és közelebb van, mint a hírhedt kilencedik bolygó.
A KBP a szakértők szerint akár háromszor akkora tömegű lehet, mint a Föld, de a hőmérséklet valószínűleg túl hideg ahhoz, hogy az általunk ismert életet fenntartsa.
A tanulmányt Patryk Sofia Lykawka, az Oszakában található Kindai Egyetem munkatársa és Takashi Ito, a Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium munkatársa végezte.
Nem látták az X bolygót a rejtőzködő gyakorlaton
Egy Föld-szerű bolygó létezését jósolják a The Astronomical Journal című szaklapban megjelent tanulmányukban.
Valószínűsíthető, hogy egy ősbolygó a távoli Kuiper-övben KBP-ként fennmaradhatott, mivel a korai Naprendszerben számos ilyen égitest létezett.
Köztudott, hogy a Kuiper-övben több millió jeges objektum található, amelyeket Neptunuszon túli objektumoknak (TNO) neveznek, értelemszerűen azért, mert a Neptunuszon túl vannak.
A TNO-król úgy gondolják, hogy a Naprendszer kialakulásából maradtak meg, és kőzet, szén, illékony jég, víz és metán keverékéből állnak.
A Neptunuszon túli objektumok pályája jelezheti egy eddig felfedezetlen bolygó létezését a külső Naprendszerben, állítja a japán kutatócsoport.
Ezek a kőzet- és jégtestek a külső Naprendszer bolygóképződésének maradványai.
A csoport észrevette, hogy néhány ilyen objektumnak “különös pályája” van, ami arra utal, hogy valami nagyobb, közeli gravitációs hatás alatt állnak.
Az övben jelentős számú nagy hajlásszögű objektum is található, vagyis olyanok, amelyek nagymértékben megdőlnek, miközben a Nap körül keringenek.
Számítógépes szimulációk szerint a feltételezett KBP lehet a felelős ezekért a hatásokért.
Megállapítottuk, hogy egy távoli és ferde pályán elhelyezkedő Föld-szerű bolygó magyarázatot adhat a távoli Kuiper-öv három alapvető tulajdonságára. Ezek a Neptunusz gravitációs hatásán túl helyezkedő TNO-k és a nagy dőlésszögű objektumok jelentős populációja, emellett néhány szélsőséges, különös pályájú objektum létezése.
A szakértők megjegyzik, hogy inkább csak előrejelzik, mint megerősítik a Kuiper-övben “lévő” bolygó létezését, mivel további kutatásokra van szükség.
Azt is hangsúlyozzák, hogy az általuk javasolt égitest különbözik a már sokat taglalt kilencedik bolygótól, amely sokkal nagyobb tömegű és feltételezhetően távolabbi pályán kering.
A kilencedik bolygót először 2014-ben a Caltech szakemberei vetették fel, amikor hasonlóan a legtávolabbi TNO-k pályájának zavarodását észlelték.
A csillagászok még mindig azt állítják, hogy ez a Naprendszerünkben található kilencedik bolygó gravitációs vonzásával magyarázható, amely a Neptunusznál hússzor távolabb kering a Napunktól.
Azonban mindeddig csak közvetett bizonyítékokkal rendelkeznek a kilencedik bolygó létezésére. Egyesek pedig nincsenek meggyőződve arról, hogy egyáltalán létezik.
Ha létezik is, a kilences bolygó a saját Naprendszerünk külső részén, a Kuiper-övön túl van, nem pedig azon belül.
A kilences bolygó a belső Naprendszerben keletkezhetett, majd a Jupiterrel való kölcsönhatás következtében kilökődött, közölte 2020-ban egy másik kutatócsoport.
Egy másik, az év elején közzétett tanulmány szerint a kilences bolygót 20 forró hold veheti körül, ami segíthet a szakembereknek megtalálni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?