Olyan erővel csapódott a Holdba az orosz űrszonda, hogy új kráter keletkezett
Az orosz Luna-25 küldetés a múlt hónapban kényszerleszállást hajtott végre a Hold felszínén, és egy óriási krátert hagyott maga után.
Az orosz űrügynökség, a Roszkoszmosz becslése szerint az űreszköz augusztus 19-én magyarországi idő szerint 13:57-kor csapódott a Holdba. Augusztus 21-én közzétették a nem tervezett landolás becsült helyét, ami arra késztette a NASA dolgozóit, hogy megnézzék, Lunar Reconnaissance Orbiterük (LRO) gyűjtött-e képeket a becsapódás helyszínéről.
A képsorozatot az LRO augusztus 24-től kezdve készítette, adta hírül az IFLScience. A felvételeken a Pontécoulant G kráter belső peremén található az új, mintegy 10 méter átmérőjű kráter, amely mintegy 400 kilométerre van a Luna-25 tervezett leszállóhelyétől.
Új kráter a Holdon
Az LRO legfrissebb “előtte” képét a területről 2022 júniusában készítették. A kráter tehát valamikor ez után az időpont után keletkezett. Mivel ez az új kráter közel van a Luna-25 becsült becsapódási pontjához, az LRO csapata arra a következtetésre jutott, hogy valószínűleg az említett küldetésből származik, nem pedig egy természetes becsapódási pontból, áll a NASA közleményében.
A Nemzetközi Csillagászati Unió jelenleg 9137 krátert ismer el a Holdon, de a kínai Csang-o holdjáró adatai szerint a valós szám ennél jóval magasabb, körülbelül 130 000. De lehet, hogy már 130 001 van?
A Luna-25 roncsai nem lesznek magányosak, mivel a Holdon elképesztő mennyiségű ember alkotta törmelék található. Körülbelül 200 tonna szemét van a Hold felszínén, köztük lezuhant űrhajók maradványai, rakétahajtóművek, közel 100 zsáknyi emberi hulladék, hat amerikai zászló, egy Biblia és néhány golflabda.
Jurij Boriszov, a Roszkozmosz vezetője feltételezése szerint a Luna-25 azért zuhant le, mert a szonda manőverező hajtóművét nem sikerült leállítani. Az újságíróknak elmondta, hogy az űrszonda hajtóműve a tervezett 84 másodperc helyett 127 másodpercig működött, és ez okozta a katasztrófát.
A feltételezések szerint a sikertelen küldetést azért siettették, hogy megelőzzék az indiai Chandrayaan-3-at, amely a Hold déli pólusán akart landolni. India azonban sót szórt az oroszok sebére, mivel a személyzet nélküli egység leszállása zökkenőmentesen ment, így ők lettek az első nemzet, amely leszállt a Hold déli pólusán.
Úgy tűnik, hogy Oroszország terve, hogy legyőzze Indiát, nem vált be. Azonban létezik Oroszországban egy mondás, mely szerint:
Aki nem kockáztat, az nem is iszik pezsgőt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon