• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Szerkesztőség Szerkesztőség · 2023.09.05.
· Trend

Ezeken a helyeken várnak a legtöbbet egy műtétre, soha többé nem fogsz panaszkodni a magyar egészségügyre

A kórházi várakozási idők, az egészségügyi ellátási díjak és a mentőautók költségei a közelmúltban világszerte érzékeny témának bizonyultak. Egyes országokban azonban gyorsabban dolgoznak, mint máshol. Magyarország pedig kimagasló helyen végzett.

A NiceRx amerikai szervezet egyik felmérése szerint például Ausztráliában a hetedik legrosszabb az orvosokhoz és szakorvosokhoz való várakozási idő. A Statista felmérése szerint pedig Európán belül Írországban a leggyorsabb a mentők átlagos kiérkezési ideje.

A sok különböző statisztika és felmérés miatt nehéz lehet tudni, hogy az egyes országok egészségügyi rendszere hogyan áll az egyes országok között. Ezért a Compare the Market egészségbiztosítási szakértői úgy döntöttek, hogy egy kicsit mélyebbre ásnak.

Nyolc különálló tényezőt elemezve, többek között a kórházi ágyak, orvosok és ápolók számát, valamint a műtétekre való átlagos várakozási időt, 34 országot rangsoroltak aszerint, hogy hol a legrövidebb (és leghosszabb) a várakozási idő. Európa igen jól teljesít, az első 10 ország közül 6 az Öreg Kontinensen található.

Az országok, ahol a legkevesebbet kell várni egy műtétre

1. Svédország

Svédország rendszeresen az első helyen szerepel a boldogság, a gyermekgondozás és a jólét terén, és a sebészeti várakozási idők tekintetében sem kivétel.

Nemcsak, hogy az országban van a legtöbb orvos és ápoló 10 ezer lakosra vetítve, de a műtétekre való átlagos várakozási idő 50 nap, ami a harmadik legalacsonyabb a világon Olaszország és Magyarország (!) mögött.

Bár nem minden országban rögzítik a közösségi médiás véleményeket ezzel kapcsolatban, Svédországban a második legpozitívabb a helyzet, a lakosság 40%-ának jó véleménye van az orvosi ellátásról.

2. Svájc

A második helyen Svájc áll, ahol 10 ezer lakosra vetítve a harmadik legtöbb ápoló jut, ami azt jelenti, hogy a már kórházban fekvők nagyobb valószínűséggel kapnak több időt és ellátást, mint máshol, ahol kevesebb a személyzet.

Nem csak ez, de a vizsgálatokra való várakozási idővel kapcsolatos felmérés szerint a svájciak voltak a legboldogabbak, mindössze 34%-uk mondta azt, hogy megváratták őket. Emellett a lakosság elégedettsége a negyedik legmagasabb, ha orvosi kezelésről van szó, 72,04-es Numbeo pontszámmal.

3. Japán

Mivel Japánban a világon minden más országnál több, 129,8 kórházi ágy jut 10 ezer lakosra, a japán egészségügy a harmadik leggyorsabban dolgozó ilyen tekintetben.

Japán általános egészségügyi ellátást kínál, amely viszonylag olcsó. A teljes orvosi számlák 30%-át fizetik, és az emberek nagyrészt elégedettek ezzel. A japán egészségügyi ellátással való elégedettségi szint a Numbeo szerint a harmadik legmagasabb.

4. Belgium

Ismét Európa. Belgium a negyedik helyen áll, ugyanis itt jut a második legtöbb orvos és ápoló 10 ezer emberre.

Bár az egészségbiztosítás kötelező a polgárok számára, ez az állami egészségügyi ellátás finanszírozására szolgál. Ez azt jelenti, hogy az emberek olcsóbban juthatnak orvosi és kórházi rendelésekhez, valamint gyógyszerekhez és egyéb szolgáltatásokhoz.

5. Dél-Korea

A top 5-be még Dél-Korea fért be. Nemcsak az ország egészségügyi rendszerével való elégedettségi mutatója a legmagasabb hanem a 10 ezer lakosra jutó kórházi ágyak száma is itt a második legmagasabb.

Ráadásul a második legjobb eredményt érte el az ország várakozási idők tekintetében is. Az emberek mindössze 37%-a állította, hogy a várakozási idő túl hosszúra nyúlt.

A top 10-be bekerült még Magyarország, Ausztrália, Spanyolország, Németország és az Egyesült Államok. Magyarországon a legmagasabb a közösségi médiában az egészségügyi ellátással kapcsolatos pozitív vélemények aránya, 50%. Németországban és Magyarországon pedig a harmadik és a negyedik legtöbb kórházi ágy jut 10 ezer lakosra.

Ezzel szemben Dél- és Közép-Amerikában a legalacsonyabbak a pontszámok, az első öt “versenyző” közül négy innen érkezik. Mexikó és Argentína szintén az utolsó 10 helyezett között van.

egészségügy kórház műtét várakozási idő

Forrás: Compare the Market

Magyarország az élmezőnyben

A statisztikák alapján a magyar egészségügy igencsak kitett magáért, ugyanis olyan országokat előzve lett kis hazánk a 6., mint az Egyesült Államok, Spanyolország, Franciaország, sőt még Németország is hátrébb végzett.

A 39,2 napos átlagos várakozási idő az egyik legkevesebb a felmérés szerint, ráadásul a többi statisztikában is elől végzett Magyarország. A 10 ezer főre jutó kórházi ágyak tekintetében az ország 4. a listán, emellett itthon a legnagyobb arányú a pozitív, és a legkisebb arányú a negatív közösségi médiás visszajelzés is.

Amiben viszont elmaradunk a többi országtól, az a 10 ezer főre jutó orvosi és ápolói személyzet, ezekben a kategóriákban már inkább a tizenöt fős lista alsó negyedében helyezkedik el a magyar egészségügy. Azonban mindent összevetve a felmérés szerint nem lehet okunk panaszra. Pláne, ha a legrosszabb egészségüggyel rendelkező országokat is megnézzük.

Az országok ahol a lehető legtovább váratnak

1. Peru

A spektrum másik végén Peru hivatalosan is a leghosszabb műtéti várakozási idővel rendelkező ország, ami több különböző tényezőre vezethető vissza.

Nemcsak az ötödik legkevesebb orvos áll rendelkezésre, hanem az ötödik legkevesebb kórházi ágy is, és a negyedik legkevesebb ápoló. Ez a “remek” kombináció azt eredményezi, hogy az emberek sokkal tovább várnak a rendelésre és a műtétre, mint azokban az országokban, ahol nagyobb a személyzet.

Sajnos emiatt Peru rendelkezik a közös legmagasabb negatív közösségi médiaérzékenységgel, az egészségügyről szóló bejegyzések 100%-a negatív. Mindez a várakozási időkkel kapcsolatos harmadik legrosszabb vélemények mellett, mivel a lakosság 81%-a állítja, hogy túl sokat kellett várnia egy időpontra.

2. Kolumbia

A 10 ezer lakosra jutó ápolók száma a második legalacsonyabb, mindössze 14,49, a negatív vélemények aránya pedig a harmadik legmagasabb, 80%. Kolumbiában a második legrosszabb a helyzet a világon, ha a sebészeti beavatkozások időpontjairól van szó.

Ennek ellenére az Egészségügyi Világszervezet a kolumbiai egészségügyi rendszert a világ 22. leghatékonyabb egészségügyi rendszerének választotta. Sőt, még az USA-t és Ausztráliát is megelőzik ebben a rangsorban.

Míg az egészségbiztosítás kötelező, és a nagyobb városokban, Bogotában és Medellinben gyakorlatilag mindenkinek van biztosítása, addig sajnos a vidéki területeken az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés nem ilyen egyszerű. Valószínűleg ez az oka annak, hogy ilyen rosszul szerepel a listán.

3. Chile

A harmadik helyen Chile áll, ahol a leghosszabb a műtétekre való várakozási idő, ami megdöbbentő 221,3 nap.  Csak azért nem az abszolút legrosszabb, mivel azonban sok ország nem szolgáltat ilyen adatokat, így nehéz megmondani, hogy valóban Chile rendelkezik a legrosszabb statisztikával.

Az ország “büszkélkedhet” a legnagyobb arányú negatív véleményekkel is, az egészségügyi ellátással kapcsolatos posztok 100%-a rossz.

A chilei egészségügyi rendszer az állami és a magánellátás kombinációja. Az állami egészségügyi ellátás jellemzően az orvosi kezelésre összpontosít, a magánszolgáltatások pedig a másodlagos szolgáltatásokra, például a bőrgyógyászatra és a kardiológiára.

4. Brazília

Bár Brazília nem a legrosszabb az elemzett tényezők egyikében sem, a minden kategóriában elért alacsony pontszámok miatt a negyedik helyre futott be a leghosszabb várakozási idők tekintetében.

A lakosság 78%-a úgy véli, hogy a várakozási idő túl hosszú, és mindössze 42,5% elégedett a szolgáltatással.

Ezen felül Brazília a kórházi ágyak és az orvosok számát tekintve is a spektrum legalsó végén helyezkedik el.

5. Lengyelország

Listánk ötödik helyezettje és egyben Európa legrosszabbja Lengyelország. A műtétekre való átlagos várakozási idő röpke 176,3 nap, ami a második leghosszabb a világon, és az emberek 81%-a egyetért abban, hogy ez elfogadhatatlan.

Az ország a harmadik legelégedetlenebb az egészségügyi intézmények reagálókészségével.

Máshol sem rózsás a helyzet

Míg ezek az országok összességében a legrosszabb eredményt érték el a várakozási idők tekintetében, ha a tényezőket külön-külön vizsgáljuk, nagyobb képet kapunk. Például míg India összességében a 23. helyen áll, addig a kórházi ágyak száma a világon a legalacsonyabb, 100 ezer lakosra mindössze 5,3 jut.

Indonézia a 24. helyen áll, ugyanakkor 10 ezer lakosra vetítve a legkevesebb orvos és ápoló jut. India és Dél-Afrika pedig a második és harmadik legkevesebb orvossal rendelkezik.

Ami a közösségi médiát illeti, Franciaországban és Írországban a legkevésbé pozitívak a vélemények, mindössze 4,35% és 6,38% ezek aránya.

Érdemes elolvasni:

  • Rosszul tudtuk? Egy koponya elemzése szerint Európából vándorolhattak Afrikába őseink
  • A gombák, amelyek évszázadokon át képesek elkerülni a halált
  • Elmarad a túlnépesedés, sőt, inkább népesség csökkenésére számíthatunk
Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
egészségügy felmérés kutatás
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket

  • Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam

  • Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe

  • Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje

  • Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk

  • Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk

Kapcsolódó cikkek

Új négycsillagos hotel nyílt Budapest szívében
2025.07.02.

Új négycsillagos hotel nyílt Budapest szívében, a Lánchíd mellett – KÉPEK


Olvasson tovább
Debreceni CATL gyár
2025.07.02.

Még a kínaiakat is meglepte: központi utasításra rúgtak ki magyarokat a debreceni CATL-gyárból, helyükre vendégmunkások jöhetnek


Olvasson tovább
idegennyelv tanulás
2025.07.02.

Az 5 legjobb ingyenes fordítóeszköz nyelvtanulók számára


Olvasson tovább
arany
2025.07.02.

Ólomból arany: magyar kutatók is részt vettek a történelmi CERN-kísérletben


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket

Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket

Tovább olvasok
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam

Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam

Tovább olvasok
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe

Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe

Tovább olvasok
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje

Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje

Tovább olvasok
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk

Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk

Tovább olvasok
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk

Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk

Tovább olvasok
„Mélyrepülésben” a Wizz Air, ha ez így megy tovább, nem csak őket érinti majd

„Mélyrepülésben” a Wizz Air, ha ez így megy tovább, nem csak őket érinti majd

Tovább olvasok
Megtalálhatták a valódi Drakula sírhelyét?

Megtalálhatták a valódi Drakula sírhelyét?

Tovább olvasok
A magyar történelem legrégibb térképe: Tabula Hungariae

A magyar történelem legrégibb térképe: Tabula Hungariae

Tovább olvasok
Már bűncselekmény lehet, ha kriptóval kereskedsz – új magyar törvény lépett életbe

Már bűncselekmény lehet, ha kriptóval kereskedsz – új magyar törvény lépett életbe

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4