34 millió éves bálnakoponyát találtak egy farmon
Hihetetlen felfedezés történt Alabamában, amikor egy 16 éves középiskolás diák, Lindsey Stallworth és tanára, Andrew Gentry egy harmincnégymillió évvel ezelőtt élt bálna megkövesedett koponyáját tárták fel.
Ez a figyelemre méltó lelet egy húsevő bálnafajé, amely az 56 millió és 33,9 millió évvel ezelőtti eocén korszakban élt. Ebben a korszakban a mai Alabama a magasabb tengerszint miatt sekély vízréteg alá került, írja a Greek Reporter.
Az utazásuk kezdete
Az útjuk Stallworth családjának Monroe megyei fás birtokán kezdődött, ahol egy nyári iskolai projektbe kezdtek. Stallworth korábban ugyanezen a területen megkövesedett cápafogakat fedezett fel, ami felkeltette a kíváncsiságukat, és további kutatásokra késztette őket.
Alig néhány óra múlva erőfeszítéseiknek meglett a jutalma, amikor egy dombon kiálló masszív csontokra bukkantak.
Stallworth így írta le a felfedezés pillanatát: “Megláttunk valamit, de fogalmunk sem volt, hogy vajon mi lehet az”. Ahogy folytatták a kutatást és a feltárást, rájöttek, hogy a lelet valóban jelentős.
A bálna maradványai
Ennek a húsevő bálnának a megkövesedett maradványai a bolygónk élővilágának megértéséhez szükséges puzzle fontos darabkájaiként szolgálnak.
Andrew Gentry, a felfedezésben részt vevő tanár elárulta, hogy amikor először bukkantak a fosszíliára, “nagyon kevés fogalmuk volt” a valódi természetéről. Csak annyit tudtak, hogy egy méretes gerincesről van szó.
A bálnakoponya felfedezése Stallworth családjának birtokán jelentős pillanatot jelentett az ásatási karrierükben.
A képeken egy tizenéves lányt látunk az ásatás helyszínén, valamint egy férfit és egy nőt, akik a hatalmas bálnakoponya mögött guggolnak egy védősátor alatt.
Ez a figyelemre méltó lelet közös erőfeszítés volt, amely Lindsey Stallworth és Andrew Gentry kíváncsiságát és elkötelezettségét, valamint a tudományos felfedezés csodáját ragadta meg.
A kutatók tapasztalatai
Gentry elmondta, hogy felkereste paleontológus kollégáját, Dr. James Parhamet a Kaliforniai Egyetemtől.
Dr. Parham továbbította a kapott képeket Dr. Jorge Velez-Juarbének a Los Angeles-i Természettudományi Múzeumba, aki a fosszilis tengeri emlősök szakértője. Kombinált szakértelmükkel képesek voltak a felfedezést egy húsevő bálnafajként azonosítani.
Az ásatási helyszín egyik előnye az volt, hogy már korábban keltezett volt, így pontosan meg tudták határozni a fosszíliák korát. Ez egyértelművé tette, hogy a bálna az eocén korszakban, körülbelül harmincnégymillió évvel ezelőtt élt.
A bálna pontos faját azonban még nem sikerült meghatározni. Az eocén korszakban Alabama számos primitív bálnafajnak adott otthont, köztük a harmincnégymillió-negyvenmillió évvel ezelőtt élt kegyetlen Basilosaurus cetoidesnek, amely akár a tizennyolc méteresre is megnőhetett.
A bálnakoponya feltárása ígéretes kezdet volt, de még sok munka vár ránk. Gentry szerint a legtöbb, amit feltártak, még mindig kőbe van zárva.
Evolution is seen in the clear and marked development of traits in the fossil record with clear and marked changes between species, the whale for example, we can see the migration of the blowhole and the structures of the ear bones in the skull, which only the terrestrial pic.twitter.com/9iodumSDmW
— ⚡Judges 16:28⚡ (@16judges28) September 3, 2023
Bár van egy ésszerű feltételezésük, hogy a bálna az archaeoceti, azaz egy primitív bálnacsaládba tartozik, még több hónapnyi munkára lesz szükség ahhoz, hogy teljesen feltárják és azonosítsák, melyik fajhoz tartozik valójában.
A koponyát az alabamai Matematikai és Természettudományi Iskolába szállították, ahol jelenleg a tisztítás és a részletes vizsgálat zajlik. Gentry és Stallworth még nem fejezték be az ásatásokat. és azt tervezik, hogy jövőre folytatják a munkát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó