Miért pont egy ékszerész lépett be először Tutanhamon sírjába?
A családi ékszerészek 130 éves történetének és Tutanhamonhoz fűződő rendkívüli kapcsolatainak emlékére az Ogden of Harrogate ékszerészetben tartják az Egyptomania történelmi eseményt a Királyok Völgyében található sír felfedezésének 100. évfordulóján.
Amikor James R. Ogden 1893-ban megalapította ékszerészcégét, messzire kellett utaznia, hogy megtalálja azokat a kiváló anyagokat, amelyekről a cég ismertté vált, derül ki a The Archaeologist beszámolójából.
Howard Carter meghívta Ogdent a Királyok Völgyébe, hogy értékelje és mérje fel az aranyat. Beleértve Tutanhamon koporsóját is, miután megtalálta sírját, amely az egyik legjobb állapotban fennmaradt fáraói temetkezési hely, amelyet valaha feltártak.
A harrogate-i ékszerész volt az egyik első ember, aki több mint három évezred óta hozzáférhetett a sírhoz. Tutanhamon 1923-as felfedezése pedig világszerte felkeltette az emberek figyelmét.
Tutanhamon első látogatója egy ékszerész volt
Ogden a Közel-Keleten akkoriban tett lenyűgöző felfedezések iránti rajongásának eredményeképpen egyre jobban ‘beleásta’ magát a régészetbe.
JR Ogden déd- és ükunokái, Robert és Ben Ogden vezetésével a vállalat ma is sikeres.
Robert Ogden így nyilatkozott:
A vállalkozásunk történelme az egyik legfontosabb aspektusa, ezért nemrégiben katalogizáltuk archívumunkat, amelyben hatalmas gyűjteményünk van JR Ogden ükapánk emléktárgyaiból. Köztük van egy 10 ezer képes diafilmet tartalmazó gyűjtemény, amely Tutanhamon sírjához vezető útjairól készült. Valamint az Urban, Babilonban, Palesztinában, Szíriában és Asszíriában tett expedícióinak tárgyi emlékei. Több száz levél is található benne, amelyek lenyűgöző bepillantást engednek a korszak kulcsszereplőinek életébe és azok felfedezéseibe.
A harrogate-i rendezvényen néhány ilyen tárgyi emlék és levél először kerül kiállításra. A tárlat segítségével megérthetjük, hogy milyen társadalmi és politikai környezetben folyt a régészet a korszakban.
James R. Ogden az 1920-as években megismerkedett Howard Carterrel, Lord Carnarvonnal, Max Mallowannal (Agatha Christie második férjével), valamint Leonard és Katharine Woolley régészekkel.
Mivel Katharine Woolley, az úttörő régésznő halála után azt kérte, hogy személyes iratait semmisítsék meg, a kiállításban mégis szerepelnek eddig kiadatlan levelei, amelyek nagy jelentőséggel bírnak.
Amellett, hogy restaurátor és másolatépítő, Ogden az arannyal kapcsolatos ismereteit felhasználta az ásatások során feltárt anyagok elemzéséhez.
A Tutanhamon sírjánál és az Urban felfedezett leletekről több másolatot is készített, amelyeket a British Museumnak adott át.
Diáit bemutatva szemináriumokat is tartott az Egyesült Királyságban a tömegeknek. Több száz régészeti ásatásról szóló újságcikkből is bemutatnak néhányat, amelyeket JR Ogden gyűjtött össze. Robert Ogden szerint az archívumot a történészek rendelkezésére fogják bocsátani további kutatásokhoz. “Mint a szép ékszerek, kétségtelenül sok varázslatos történet vár arra, hogy feltárásra kerüljenek”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?