Talán egy autó, esetleg egy repülő, netalántán egy űrszonda? Ezek mind remek tippek, de hosszú évekig a rekorder egy sokkal hétköznapibb tárgy volt. Kétségtelen, hogy mára már a Parker Solar Probe a leggyorsabb ember alkotta tárgy a maga 586 000 km/h sebességével. De még az űrszondák kora előtt volt egy másik tárgy, amely hihetetlen sebességgel repeszthet a mai napig is az űr sötétjében.
Egészen biztosan nincs elképzelésük sem arról, hogy mi lehet ez a tárgy. Úgyhogy kezdjünk is egy kis történet meséléssel. A történetet Robert Brownlee asztrofizikus igazolta két évvel halála előtt 2016-ban. Sokan kételkedtek a történet valódiságában, de Brownlee biztosította őket, hogy minden, amit hallottak az igaz — írja az Business Insider.
1945 és 1992 között az Egyesült Államok 1054 atombombát robbantott fel tesztelés céljából. Az 50-es évekre a kormány és az emberek is aggódni kezdtek az atmoszférába jutó radioaktivitás miatt. Részben ezért, majd később az 1963-as nemzetközi megállapodás miatt, a nukleáris tesztek a föld alá helyezték.
Az első föld alatti tesztet 1951-ben végezték el, amikor is egy nukleáris töltet nagyjából 6 méterrel a felszín alatt robbantottak fel. Ez sokat nem védett a robbanással szemben, így a gombafelhő így is magasra szállt. Ekkor jöttek a Pascal tesztek, mikor is a radioaktív kicsapódást próbálták kordában tartani.
A leggyorsabb dolog a világon
Brownleet bízták meg a Pascal-A teszt tervezésével, ahol egy hosszú üres cső alján helyezték el a nukleáris töltetet. A cső nagyjából 1 méter széles és 148 méter mély volt. A robbantásra 1957. július 26-án került sor, de volt egy csavar a történetben. A cső tetejére egy 10 centiméter vastag aknafedelet raktak. Mikor a robbanás megtörtént, az aknafedél hihetetlen sebességgel szállt el az ismeretlen felé. Itt viszont nem tudták milyen sebességgel haladt az aknafedél.
1957. augusztus 27-én megismételték a teszt a Pascal-B teszt keretein belül, ahol már kamerával is rögzítették az eseményeket. Itt a cső hossza egy pár méterrel hosszabb volt. A robbanás után visszanézték a felvételeket. Az aknafedél mindössze egyetlen képkockán volt részlegesen látható. Brownlee ebből az információból kiszámolta az aknafedél sebességét, amely nagyjából 125 000 km/h körül lehetett. Ez a Föld szökési sebességének ötszöröse.
Brownlee arra számított eredetileg, hogy az aknafedél majd visszaesik a Földre, de sose találták meg. Később az asztrofizikus dolgozott rakétákkal is, és realizálta, hogy az aknafedél valószínűleg túl gyorsan haladt ahhoz, hogy elégjen az atmoszférában. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg kijutott az űrbe, hónapokkal a Szputnyik, az első műhold fellövése előtt. Technikailag az egyik első ember alkotta dolog, amely világűrbe jutott egy aknafedél volt.
Ami még viccesebb a történetben, hogy az aknafedél még a mai napig is a világűr sötétjében repeszthet a maga 125 000 km/h sebességével. Úgyhogy mikor az égboltra nézünk jusson eszünkbe, hogy valószínűleg a csillagok között száguld egy atomrobbanás által az űrbe juttatott aknafedél is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon