Véletlenül sikerült lemérni egy fekete lyuk akkréciós korongját
A tudósok most először mérték meg egy szupermasszív fekete lyuk körül kavargó anyagkorong pontos méretét. Ez a szerencsés felfedezés segíthet bővíteni ismereteinket arról, hogyan nőnek ezek a kozmikus óriásgalaxisok, és hogyan fejlődnek az őket körülvevő galaxisok az idők során.
Az akkréciós korongok hatalmas, felhevült gázból, porból és plazmából álló örvénylő gyűrűk, amelyek fekete lyukak vagy más hatalmas kozmikus objektumok körül örvénylenek, írja a Live Science. A fekete lyukak körüli korongok széttépett csillagok és exobolygók maradványaiból állnak, amelyek szétszakadtak, amikor az eseményhorizont közelébe értek. Ez az a pont, amelyen túl semmi még a fény sem tud elmenekülni a fekete lyuk gravitációs vonzása elől. Az akkréciós korongok forgásuk során számos elektromágneses sugárzást bocsátanak ki, köztük röntgen-, infravörös sugárzást, rádióhullámokat és látható fényt. Így ez a fekete lyukak egyetlen olyan része, amelyet a csillagászok észlelni tudnak.
Elképesztő méretek
Az akkréciós korongok az infravörös spektrumban láthatók a legtisztábban. A forgó tömegek a kutatók által kettős csúcsnak nevezett jelenséget bocsátanak ki, amely az akkréciós korong mindkét fele – a megfigyelőtől távolodó és a feléjük forgó fele – által kibocsátott gerjesztett hidrogéngázból származó energiacsúcsok párja. Ezek a kettős csúcsok az akkréciós korongnak az eseményhorizonthoz legközelebb eső széléről származnak, ami azt jelenti, hogy megmutatják, hol kezdődik a forgó korong, de azt nem, hol ér véget.
A The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban megjelent új tanulmányukban azonban a kutatók egy második kettős csúcsot észleltek, amely a Földtől több mint 22 millió fényévre lévő, a Napunk tömegének legalább 400 milliószorosát kitevő III Zw 002 jelű szupermasszív fekete lyukat körülvevő akkréciós korong külső széléről. Az általuk észlelt kettőscsúcs-pár alapján a kutatók kiszámították, hogy a III Zw 002-t körülvevő akkréciós korong sugara körülbelül 9000-szerese a Föld és a Nap távolságának.
A kutatók azonban nem a III Zw 002 körüli második kettős sávot keresték, amikor megtalálták. Ehelyett a csapat adatokat gyűjtött, hogy megerősítse az akkréciós korong jelenlétét, amelyet először 2003-ban észleltek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon