1000 éves érintetlen sírkamrát találtak egy piramison
A perui kulturális minisztérium sajtóközleménye szerint a régészek egy sírt fedeztek fel a perui Lima központi részén, a Miraflores kerületben található Huaca Pucllana nagy piramisán.
A Huaca Pucllana egy vályogból és agyagból épült piramiskomplexum. Fontos szertartási és közigazgatási központként szolgált a limai kultúra számára, amely a perui központi partvidéken Kr. u. 200 és Kr. u. 700 között, az inkák előtti időkben alakult ki. A piramis hét lépcsőzetes platformból épült, amelyet egy központi tér (pláza) vesz körül, és különböző kisebb agyagépületek és vályogból készült kunyhók nyomait tartalmazza – írja a Heritage Daily.
A felső emelvényen ásatásokat végző régészek egy kör alaprajzú, gödörszerű sírkamrát tártak fel, amely egy személy maradványait tartalmazta. A halottat ülő helyzetben, dél felé fordítva temették el. Az előzetes vizsgálatok szerint az egyén felnőtt volt, azonban a kutatóknak még el kell végezniük az antropológiai elemzést, hogy meghatározzák a nemet és a halál okát.
Az Ichma-kultúra
A sajtóközlemény szerint a sír a Ychsma, más néven Ichma-kultúrából származó temetkezési helyszín. Az Ichma-kultúra Kr.u. 1100 körül, a Wari Birodalom összeomlását követően alakult ki.
Az Ichma-kultúra arról volt ismert, hogy más kultúrák meglévő piramisait alakította át. Így épült például a Huaca Mateo, Huaca San Borja, Huaca Csa Rosada, Huaca Huantinamarca, Huaca San Miguel és Huaca Pucllana.
A sír feltárása során kerámiaedényekből készült temetkezési tárgyakat is találtak, köztük egy absztrakt és geometrikus állati motívumokkal díszített edényt, valamint egy vörös alapon álló, geometrikus trikolor stílusban díszített korsót.
“2015-ig az Ichmák jelenlétét az emberi hajból készült, párosított vagy achira levelekbe csomagolt áldozatokból ismertük, amelyeket ennek a sétánynak a különböző területein, még a repedésekben is hátrahagytak” – mondta Mirella Ganoza, a sír felfedezője.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban