A hozzánk legközelebbi fekete lyukak valószínűleg rejtve vannak előlünk
A Bika csillagképben található egy néhány száz csillagból álló halmaz, a Hyades, vagy más néven a Mel 25. Ez mindössze 150 fényévre van tőlünk, és egy csillagtömegű fekete lyuk otthona lehet.
A csillaghalmazokban megbúvó fekete lyukak ötlete nem újdonság. A halmazokban gyakran vannak nagy, fényes csillagok, amelyek végül neutroncsillagokká vagy fekete lyukakká válnak, így valószínű, hogy korábbi csillagok már elindultak ezen az úton. A probléma ennek bebizonyítása. Hacsak egy fekete lyuk nem emészti fel aktívan a hozzá közeli anyagot, akkor szinte lehetetlen észrevenni a fényes csillagok között. A csillagászoknak tehát közvetett megfigyelésekkel kell bizonyítaniuk létezését, írja a Universe Today.
A fekete lyukak kereséséhez a kutatócsoport a Gaia űrszonda által a Hyades-halmazról végzett megfigyeléseket N-testes számítógépes szimulációkkal hasonlította össze. A Hyades egy nyitott csillaghalmaz, tehát csak laza gravitációs kötöttséggel rendelkezik. Alkalmanként két csillag közeli találkozása az egyiket kidobja a halmazból. Más közeli találkozások a csillagot a halmaz középpontja felé tolják, így az erősebben kötődik a halmazhoz. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a csillaghalmazon belül a csillagok sűrűsége a középponttól való távolság függvényében változik.
Így lehetne megtalálni
Az egyik dolog, amit a csapat összehasonlított, az úgynevezett fél tömeg-sugár. Ez az a sugár, amelyen belül a halmaz tömegének fele található. Néhány fekete lyuk jelenlétével a halmaznak valamivel sűrűbbnek kell lennie, és így a sugárnak kisebbnek kell lennie. Egy másik szempont a központi sűrűség, amelynek szinté nmagasabb, ha fekete lyukak vannak jelen. Mindezek figyelembevételével a szimulációk és a Gaia-adatok összehasonlítása azt mutatja, hogy a legrealisztikusabb modell szerint 2 vagy 3 csillagtömegű fekete lyuk van jelen.
Sajnos az eredmények nem meggyőzőek. Bár a megfigyelésekhez 2-3 fekete lyuk illeszkedik a legjobban, az ezek nélküli, de az akár 5 fekete lyukat tartalmazó modell is passzol a szimulációkhoz. A halmaz központi sűrűségének méréséhez pedig a Gaia nem elég érzékeny. A csapat még 56 olyan csillagot is megvizsgált a halmazban, amelyek kettőscsillag-jelöltek voltak, hátha az egyikük egy fekete lyuk körül keringő csillag, de egyik jelölt sem volt összhangban fekete lyuk kísérővel.
Tehát nagyon is lehetséges, hogy a Hyades csillaghalmazban van csillagtömegű fekete lyuk. Azonban további megfigyelésekre lesz szükség ahhoz, hogy biztosak lehessünk benne. Csak ezután tudjuk majd meg, hogy egy szörnyeteg lapul-e a közelünkben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon