Nagyon furcsán viselkedik a NASA által eltalált aszteroida
Majdnem egy évvel ezelőtt a NASA DART missziója a Dimorphos aszteroidába, a nagyobb Didymos aszteroida holdjába csapódott. A cél az volt, hogy az aszteroidát más pályára állítsák, és az elmozdulás sikeres volt. Az aszteroida ugyanis a vártnál jóval jobban eltolódott. Az új kutatások szerint a pálya megmagyarázhatatlan módon a becsapódás után még egy hónapon keresztül tovább változott.
A DART egy kinetikus bolygóvédelmi rendszer. Úgy tervezték, hogy nagy sebességgel belerohanjon egy égitestbe. A lendület átadása megváltoztatja az aszteroida pályáját. Ha az aszteroida ütközési pályán lenne a Földdel, ez biztonságosabb útvonalra terelhetné az objektumot. A változás általában kicsi, de nagy távolságokban elegendő lehet a biztonsághoz, adta hírül az IFLScience.
A Dimorphos nem jelentett veszélyt ránk. Azért választották, mert a csillagászok tudták, hogy mennyi időbe telik a Didymos megkerülése. A DART bebizonyította, hogy a becsapódás megváltoztathatja egy aszteroida sebességét, és a Dimorphos kisebb pályára állt. A cél az volt, hogy hét perccel lerövidítsék a periódusát, de a becsapódás valójában 33 perccel rövidítette meg, legalábbis kezdetben. Valahogy az aszteroida az idő múlásával folyamatosan veszített a lendületéből.
Furcsa jelenség
A Thacher School középiskolás diákjainak egy csoportja 2022. november 6-ig jegyezte az aszteroida megfigyeléseit a becsapódás előtt. Az iskola csillagvizsgálójában lévő távcsővel megmérték a Dimorphos periódusát, és felfedezték, hogy az a becsapódás utáni napokban tovább nőtt, és magasabb lett, mint a közvetlenül az ütközés után mért hivatalos mérés.
“Az általunk kapott szám valamivel nagyobb volt, 34 perces változás”, mondta Dr. Jonathan Swift, az obszervatórium tanára és igazgatója a New Scientistnek. “Ez már-már zavaróan inkonzisztens volt”.
A viselkedés nem volt várható, de ez az első alkalom, hogy az emberiség szó szerint arrébb tett egy égitestet. A becsapódás feltehetően egy több tíz méter átmérőjű krátert hozott létre, ami hatalmas egy mindössze 160 méter átmérőjű égitesten.
A becsapódás rengeteg anyagot, köztük számos sziklát is a Föld körüli pályára dobott. Lehetséges, hogy ezek egy része visszatért a Dimorphosra, tovább lassítva azt. A kérdés összetett.
“Ha egy űrhajóval egy törmelékkupacnak ütköznénk, sok anyag kilökődne és eltávolodna az objektumtól. Ezt látjuk a becsapódás utáni korai felvételeinken. Ez a kidobott anyag pedig lendületet visz magával. Az általunk megfigyelt periódusváltozás nem csak a becsapódó űrhajó által átadott lendület eredménye, hanem a kidobott anyag mozgásából származó extra lendületnek is köszönhető”, mondta egy korábbi interjújában Dr. Cristina Thomas, az Észak-Arizonai Egyetem munkatársa.
Az Európai Űrügynökség Hera-missziója 2026 végén jut el az aszteroidákhoz, és további betekintést nyújt majd az ütközésbe és annak következményeibe. Egyelőre úgy tűnik, hogy a pálya stabilizálódott.
A fiatal kutatók júniusban az Amerikai Csillagászati Társaság Albuquerque-ben tartott konferenciáján mutatták be munkájukat, és a Research Notes of the American Astronomical Society című folyóiratban publikálásra elfogadott tanulmányukban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm