Míg az amerikaiak és az oroszok kitelepítették az atomprogramjaikat kevésbé lakott területekre, ahol nem a saját embereiket veszélyeztették, addig a britek a saját katonáikon tesztelték az atombombák hatásait. A veteránok azóta is összejárnak, hogy visszaemlékezzenek az eseményekre, amelyek egy életen át végig kísértek őket.
1958. április 22-ről mesélt a Telegraph-nak Alan Dowson, aki 19 évesen átélt egy termonukleáris robbanást. A fiatal legényt a RAF soraiban a világ másik felére rendelték a Karácsony-szigetre, ami ma Kiribati 30 szigetének egyike. A 84 éves tanácsos úgy emlékszik vissza az eseményekre, mintha tegnap történtek volna:
„Amikor a robbanás pillanatában, a kezeden keresztül láttad az összes csontodat.” – mondta Dowson.
Operation Grapple
Az Egyesült Királyság atomfegyver programjának talán a legnagyobb szégyenfoltja volt az Operation Grapple. A teszt technikailag sikeres volt, de számtalan hazafi katona életét tette tönkre az eset. Ennek a tesztnek a keretein belül tesztelték az Egyesült Királyság legerősebb, 3 megatonnás bombáját.
A robbanás elképesztő hőséggel járt – emlékszik vissza Dowson. A robbanás az egész testedet átjárta. 20 másodperc után megengedték, hogy felálljunk, és nézzük. Egy embernek engedték meg, hogy az egészet végignézze. Ez az egy ember több hónapra megvakult. Emlékszem, ahogy körülnéztem, halott madarak ezreit láttam.
A brit kormány 1957 és 1958 között 9 termonukleáris fegyvert tesztelt le a Karácsony-sziget környékén. Nagyjából 22 000 katona vett részt ezekben az akciókban. A D-nap óta ez volt az Egyesült Királyság legnagyobb katonai akciója. Miután az egész lezárult, az Egyesült Királyság kikiáltotta magát a világ harmadik atomhatalmának.
Dowson azt is elmondta, hogy a kirendelt katonáknak semmilyen védőfelszerelést nem adtak, annak ellenére, hogy a robbanástól mindössze 64 kilométerre voltak. Az utasítás az volt, hogy viseljenek kalapot, legyenek lehajtva a ruhák ujjai, háttal üljenek a robbanásnak, és takarják el a szemüket. A hatóságok ugyan biztosították a katonákat, hogy a teszteknek nem lesznek káros hatásai, több veterán is szörnyű következményekkel kellett, hogy együtt éljen.
Az olyan szervezetek, mint a British Nuclear Test Veterans Association, azon az állásponton van, hogy ezek a nukleáris tesztek tették tönkre az életüket. Itt több olyan veterán van, aki rákkal, termékenységi problémákkal, születési rendellenességekkel küzdött. Habár, a védelmi minisztérium kijelentette, hogy a betegségek és a tesztek között nincs összefüggés. Ezt a veteránok egyöntetűen tagadják.
A veteránok közül, akiknek egyáltalán születhetett gyereke, olyan rendellenességekkel születtek, amelyek még generációkon át észlelhetők lesznek. 2022-ben végül elismerték a részvételüket a tesztekben, és a veteránok kitüntetésben részesültek. Bár elismerték tetteiket, a veteránok szerint ez nem elég. Dowson szerint 1500 medál nem kárpótolhat mindazért, amit a katonáknak el kellett szenvedniük. Szerinte hivatalosan is elnézést kéne kérnie a kormánynak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van