A japán Akagi több mint nyolc évtizede pihen a Csendes-óceán mélyén közel 5500 méteres mélységben. A merülés során felvételeket is készítettek a hajóról, illetve lemodellezték azt. Az egykori Japán birodalom zászlóshajójának elsüllyesztése a Midway-szigeteknél döntő fordulat volt a második világháború menetében.
A hajóról az elsüllyedése óta most először készültek szonár felvételek. A felvételek megerősítették, hogy az 5,5 kilométeres mélységében valóban az Akagi roncsa nyugszik. A roncs Pearl Harbortól 2092 kilométerre fekszik északnyugati irányban. Az amerikai és japán régészekből álló csapat 2023. szeptemberében hajtotta végre a merülést. A cél az volt, hogy felmérjék a történelmi jelentőségű roncs állapotát.
A merülés nem volt egyszerű, mivel a roncs nagyon távol van a szárazföldtől, ráadásul rendkívül mélyre süllyedt. A merülés során egyéb közelben elsüllyedt hajóroncsokat is igyekeztek felmérni. Ebben a mélységben nem egyszerű kutatás végezni, hiszen a víz iszonyatosan hideg, a nyomás hatalmas, ráadásul borzasztó sötét van, mint az a felvételeken is látszik. Az Akagi a világ egyik legizoláltabb és legmélyebb roncstemetőjében nyugszik.
Az Akagi roncsa
Az Akagi roncsa még megrongált állapotban is remekül mutat — írja az IFLS. A régészek sem számítottak rá, hogy az egykori anyahajót ilyen remek állapotban találják majd meg. A hajó megrongált állapota ellenére is felismerhető részekkel büszkélkedhet, amelyek visszarepíthetnek minket 81 évvel ezelőttre, mikor a hajó még a hullámokat szelte. Az Akagi egyike volt a négy japán anyahajónak, amelyek a midwayi csatában süllyedtek el négy nap lefolyása alatt, 1942. június 4-én. A midwayi csata a világtörténelem tíz leginkább döntő küzdelmének listáján van, amiért megváltoztatta a csendes-óceáni színtér erőviszonyait.
A midwayi csatában nagyjából 3400 tengerész és repülős vesztette életét. Ebből 350 áldozat volt amerikai, a másik 3000 pedig japán. A csatában öt repülőgép-anyahajó süllyedt el: Akagi, Kaga, Sōryū, Hiryū, és a Yorktown. Ezenkívül még odaveszett két nehéz cirkáló is: a Mikuma, illetve a USS Hammann. Mindezek mellett a légi járművekből is körülbelül 390 semmisült meg. A csatahelyszíne mára az UNESCO világörökségi program védelme alatt áll. Ez a világ egyik legnagyobb tengeri helyszíne, amely védelem alatt áll.
A midwayi csata
A csata a második világháború döntő ütközete volt, illetve a világtörténelem egyik legnagyobb fordulópontja. 1942-re a csendes-óceáni térség szinte egészét uralmuk alá hajtották a japánok. Erre a terjeszkedésre nézve a legveszélyesebb ellenerő az Egyesült Államok hadiflottája volt. Pearl Harbor ismételt megtámadására már nem lett volna esély, így a japánok a Midway-szigeteken épülő légitámaszpontot vették célba.
A japánoknak is volt az Enigmához hasonló rejtjelző készülékük, viszont a hírszerzésük nagyon gyenge volt, így az amerikaiak cselekedeteiről szinte semmit sem tudtak. A japánok nagyon elbízták magukat, és meg voltak győződve arról, hogy az amerikaiak úgy fognak cselekedni, mint azt eltervezték. A terv a kidolgozatlanság és rossz döntések egész sora miatt kudarcba fulladt, ami végül a japánok vereségéhez vezetett a csatában. Innentől kezdve a japánok támadókból védekezőkké váltak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét