Minden idők legsikeresebb labdarúgója: Lionel Messi
Vendégszerző: Grósz Zoltán
A különböző sportágakban az egyik legérdekesebb kérdés, hogy ki minden idők legjobbja egy adott sportágban. A sportban az is csodálatos, hogy a számok, eredmények, trófeák, aranyérmek megmutatják, hogy ki a legjobb. A legfontosabb nemzetközi trófeák megnyerése az valóban objektív. És világosan eldönti a GOAT, azaz angolul Greatest Of All Time, (magyarul: Minden idők legjobbja) kérdést.
Jó néhány nagy legenda pályázhatott volna erre a címre. Leginkább a 2022-ben elhunyt Pelé, hiszen továbbra is ő az egyetlen játékos aki 3 VB aranyat tudott nyerni. De a brazil fekete gyöngyszem egy rossz szabály miatt nem kaphatott aranylabdát, 1994-ig csak európai játékos kaphatta meg ezt az elismerést. És természetesen ott volt Messi nagy riválisa Cristiano Ronaldo, aki viszont nem tudott világbajnoki aranyat nyerni Portugáliával, “csak” Európa-bajnok lett a luzitánokkal.
De a legutóbbi VB döntő, tehát 2022. december 18-a óta, már nem lehet kérdéses, hogy ki a legnagyobb.
LIONEL MESSI
Ő lett minden idők legnagyobb labdarúgója. Ő az egyetlen futballista a világon aki legalább 1-szer megnyerte az összes nagy nemzetközi címet, trófeát.
1 Világbajnoki arany.
1 Olimpiai arany.
1 Copa America arany.
1 Finalissima arany.
4 BL arany.
6 BL gólkirályi cím.
3 FIFA Klub VB arany.
3 UEFA Szuperkupa arany.
1 U20 VB arany.
7 Aranylabda.
7 FIFA, Az év legjobb férfi labdarúgója cím.
És a 2023-as Aranylabda szavazás legnagyobb esélyese is Messi. (Október 30-án meglátjuk hogy meglesz-e neki a 8. Ballon d’Or trófea).
Tulajdonképpen csak az Európa-bajnokságot nem nyerte meg, de ezt meg kell bocsátanunk a dél-amerikai legénynek. 2004 – 2021 között a Barcelona-val klubszinten megnyert mindent amit csak lehetett. Kiváló edzőkkel dolgozhatott együtt: Frank Rijkaard, Josep Guardiola, Luis Enrique. És parádés játékostársak vették őt körbe Barcelona-ban:
Valdes, ter Stegen, Puyol, Edmilson, Pique, Busquets, Abidal, Keita, Dani Alves, van Bommel, Mascherano, Thiago, Henry, Jordi Alba, Rakitic, Eto’o, Deco, Iniesta, Xavi, Ronaldinho, David Villa, Luis Suárez, Neymar, Griezmann.
Utána a PSG és az Inter Miami már nem hoztak nemzetközi sikereket, de pénzt azért bőven. Az argentin felnőtt válogatottban viszont csak 34 évesen nyerte meg az első trófeáját, a 2021-es Copa America bajnokságot. Sokat kellett erre a sikerre várnia, aminek több oka is volt.
2006-os VB
Lionel már a 2006-os VB-n pályára lépett, de ott még csak mellékszereplő volt.
2 meccsen volt kezdő, 1-szer csere, 1 gólt hozott össze.
Az argentin alakulat a 8 között esett ki a házigazda Németországgal szemben.
A 19 éves Messi a negyeddöntőben nem kapott bizalmat José Pekerman kapitánytól.
A 120 perces csata után 1-1-re álltak a felek.
A 11-es párbaj döntött, ahol Jens Lehmann 2 db 11-est is kivédett, miközben a társai nem hibáztak.
Németország ellen nem okos dolog a 11-es párbajra bízni a dolgokat, a germánok még sosem vesztettek el 11-es párbajt VB-n.
Most sem tették ezt, ragaszkodtak a hibátlan sorozatukhoz.
4 párbaj / 4 győzelem.
1982 elődöntő: Német SZK – Franciaország 5:4
1986 negyeddöntő: Német SZK – Mexikó 4:1
1990 elődöntő: Német SZK – Anglia 4:3
2006 negyeddöntő: Németország – Argentína 4:2
2010-es VB
4 évvel később 2010-ben Messi már világsztárként érkezett a VB-re, de a szövetségi kapitányi poszton egy teljesen alkalmatlan ember állt. Diego Maradona, aki egy egészen zseniális játékos volt, de csapnivalóan rossz edző. A 8 között ez elég hamar ki is derült: Argentína – Németország 0-4. Az az edzői taktika nem elég 1 VB aranyhoz amit Maradona képviselt, hogy: Menjetek ki a pályára és lőjetek sok gólt. Jó edző nélkül nincsen siker.
2014-es VB
2014-ben nagyon közel voltak a végső sikerhez a kék-fehérek, de a VB döntőben megint Németország volt az akadály amit nem sikerült megugrani. Ennek az egyik oka az volt, hogy 2011 – 2016 között Alejandro Sabella és Gerardo Martino szövetségi kapitányok nem vették észre hogy Higuaín egy igazi vesztes típus, egész egyszerűen a sorsdöntő meccseken mindig csődöt mondott.
Higuaín bénázásai rettentő sokba kerültek Argentínának. 2014-es VB döntő, 2015-ös Copa döntő és a 2016-os Copa döntő ment el rajta. Higuaín minden ziccérét kihagyta, így viszont nem lehet döntőt és nagy tornát nyerni. A 2014-es VB döntőben például Gonzalo kapott egy ajándék labdát a német védőtől, amit egy az egyben vihetett rá Neuerra. Szegény Gonzi még a kaput sem tudta eltalálni, szabályosan eltörte a labdát. Márpedig a fociban hatékony csatár nélkül szintén nincs aranyérem. Ez volt zsinórban a 3. VB, amikor a németek gáncsolták el az argentinokat.
2018-as VB
A 2018-as VB szereplés igazi tragédia volt, Sampaoli kapitányban a kezdetektől fogva nem bíztak a játékosok. A VB-n az öltözőben állandó volt a veszekedés az edző és a játékosok között. A csoportban a horvátoktól elszenvedett 0-3 után pedig Messi vezetésével a játékosok fellázadtak. Onnantól kezdve lényegében már senki sem figyelt oda Sampaolira. Az első perctől fogva bukásra voltak ítélve, karizmatikus edző nélkül nincsen aranyérem. És még ez a szétesett argentin válogatott is szenzációs meccset játszott a 16 között Franciaországgal. Csak 3-4-re kapott ki Argentína, de ez a távozást jelentette a VB-ről.
Lionel Scaloni lett a vezetőedző
Az argentinok számára a dicsőséges korszak kezdete akkor jött el amikor Lionel Scalonit nevezték ki a válogatott élére.
2018. augusztus 3. Ekkor még kevesen sejtették, hogy elindultak a világbajnoki arany felé. Scaloni volt az egyetlen aki hitt ebben és titokban ezt tervezte. Szépen csendben indult el a halhatatlanság felé. Pedig az új kapitány kinevezésekor Maradona így nyilatkozott: Scaloni a forgalmat sem tudná irányítani, nem hogy a válogatottat.
Ma már tudjuk, hogy Diego hatalmasat tévedett. Diego nemcsak edzőnek volt kutyaütő de jósnak is. A dél-amerikaiak Scaloni személyében a legmegfelelőbb emberre bukkantak rá. Scaloni megtalálta a közös hangot Messi-vel a legfontosabb hangadóval.
Mindenki elfogadta az új főnök elképzeléseit, bíztak benne és követték őt. Ennek pedig eddig 3 aranyérem és 1 bronzérem lett a jutalma.
2019 Copa America: Bronz
2021 Copa America: Arany
2022 Finalissima: Arany
2022 Világbajnokság: Arany
És mellé még egy 36 meccses veretlenségi sorozat is, 2019 – 2022 között.
2022-es VB
Ez a veretlenségi sorozat a 2022-es VB-n ért véget. Megdöbbentő vereség az 1. fordulóban Szaúd-Arábiától, az 1-2 hihetetlen csalódás volt. Akkor nem úgy tűnt hogy ebből diadalmenet lesz. A vereség után gyorsan kellett rendezni a sorokat, csak 4 napjuk volt összeszedni magukat.
A mindig életveszélyes Mexikó volt a következő ellenfél. 65 percig rezgett a léc a Scaloni csapatnak. 0-0-ra álltak tehát 2 meccsből lett volna 1 pontjuk. Ami nem nézett volna ki túl jól. De akkor jött Messi bal lába és elsimította a gondokat. Először lőtt egy bomba gólt 22 méterről a bal alsóba, majd a 87. percben szintén ballal kiosztott egy gólpasszt Fernández-nek. Így végül meglett az első győzelem, 2-0.
Utána a 3. csoportmeccsen egy mindent elsöprő fölényben játszottak az argentinok, 2-0 Lengyelország ellen, 74 %-os argentin labdabirtoklás és 23 kapura lövés. Még Messi kihagyott büntetője is belefért. A lengyelek a saját térfelükről sem tudtak kijönni, igaz nem is nagyon akartak. Azt felmérték hogy a győzelemre nincs sok esélyük, a továbbjutáshoz pedig elég volt egy kicsi vereség, azt tudták is hozni.
A nyolcaddöntőben Ausztrália várt rájuk. Papíron nem tűnt veszélyesnek a dolog, de egy foci vb-n már nincsen könnyű ellenfél. Természetesen a különbséget ismét a földönkívüli Messi jelentette. 14 méterről sült el a rettegett bal láb és már már vezettek is kék-fehér csíkosak. Utána az ausztrál kapus úgy döntött hogy a saját 5-ösénél kezd el cselezgetni 2 argentinnal szemben. Nem volt nyerő ötlet, Julian Alvarez viszont megköszönte az ajándék labdát és már 2-0 volt az előny. De a becsületükre legyen mondva a kenguruk nem adták fel. Egy argentin védőn megpattanó lövéssel szépítettek az auszik, sőt a 90 + 7. percben ziccerük volt az egyenlítéshez is. De Martinez kapus bravúros védéssel hárított, 2-1 lett a vége.
A negyeddöntőben Hollandia volt az ellenfél, 2-0-ra vezettek Scaloni-ék a 73. percben, de Van Gaal fiai visszajöttek a meccsbe a 90 + 11. percben egy szabadrúgás kombinációval 2-2. És végül 11-es rúgásokkal mentek tovább a kék-fehérek. Ezen a meccsen Messi 1 gólt és 1 gólpasszt tett be a közösbe. De valószínűleg ezt is kevésnek érezhette a zseni, mert a következő meccsén ennél is többet vállalt be.
Az elődöntőben zseniális játékkal és egy kiütéssel vágtak vissza Horvátországnak a 4 évvel korábbi vereségért 3-0. Itt Messi 1 gólt és 2 gólpasszt adott hozzá a győzelemhez. Evvel a horvátok sem tudtak mit kezdeni.
És ezt követően jöhetett Argentína 6. VB döntője, amit 3-szor kellett megnyernie a Pampák Fiainak. A 23. percben Messi és a 36. percben Di María góljaival már 2-0 volt, de a francia oldalon is volt egy nagy varázsló Mbappé, aki a 80. percben büntetőből a 81. percben pedig egy káprázatos kapáslövéssel kiegyenlítette az eredményt. A hosszabbításban 108. perc ismét jött Messi 3-2, de erre is volt válasza Mbappé-nak 3-3. Messi a 2022-es VB-n 7 gólt és 4 gólpasszt hozott össze. És ez még akkor is bámulatos teljesítmény ha a 7 góljából 4-et büntetőből szerzett. Az argentin gladiátorok ezen a VB-n biztosan nem panaszkodhatnak a játékvezetőkre, a 7 VB meccsükön, 5 db büntetőt kaptak. Vagyis szinte minden meccsen 1-0-ról indultak az argentinok. Az 5 db büntető és Messi együtt túl sok volt a 7 db VB ellenfélnek. A döntőben 3-3-nál a 123. percben még Emiliano Martinez kapus is hozzátette a magáét, egy extra bravúros bal lábas védésével mentette meg a hazáját. Ha ez nincs akkor 3-4, és a franciák ünnepelhették volna a 3. VB aranyukat. De így maradt a 3-3, és következtek a 11-esek, amiket hibátlanul rúgták a dél-amerikaiak, és 4:2-vel behúzták a VB aranyat.
Argentin dominancia a 11-es párbajokban
1982 óta van 11-es párbaj a VB-ken a 120. perc után. Bámulatos hogy ebben a kategóriában milyen parádésan teljesítenek az argentinok. A 2022-es VB döntőben volt az argentinoknak a 7. megvívott 11-es párharcuk / 6 győzelem – 1 bukás.
1990 nyolcaddöntő: Argentína – Jugoszlávia 3:2
1990 elődöntő: Argentína – Olaszország 4:3
1998 nyolcaddöntő: Argentína – Anglia 4:3.
2006 negyeddöntő: Argentína – Németország 2:4
2014 elődöntő: Argentína – Hollandia 4:2.
2022 negyeddöntő: Argentína – Hollandia 4:3.
2022 döntő: Argentína – Franciaország 4:2
36 év után Argentína ismét a világ tetejére került fel. És ehhez persze kellettek zseniális társak is: Emiliano Martinez, Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico, de Paul, Fernandez, Mac Allister, Messi, Julian Álvarez, Di María.
Meg persze Didier Deschamps értelmetlen hibái is. A francia válogatottnak is van 3 kimagasló meccs-nyerő géniusza. Mbappé, Griezmann, Giroud. És ebből kettőt a francia szövetségi kapitány lecserélt. A 41. percben Giroud-t, és a 71. percben Griezmann-t. Ezt a 3 zsenit csak akkor cserélem le, ha isten ne adja súlyos sérülést szenvednek. Kylian félelmetes játékos, de egyedül ő sem tud megnyerni egy VB döntőt. És még így is nagyon kicsin múlt a dolog, mert majdnem megcsinálta a francia sztár. Mbappé 4 gólt lőtt az argentinoknak, 3-at 120 perc alatt és 1-et a 11-es párbajban. A francia srác 24 évesen majdnem 2-szeres világbajnok lett. A 2 francia klasszis játékos lecserélése kb. olyan hiba, mintha Scaloni lehozta volna Messi-t és Di María-t. Deschamps tévedései nagy segítség jelentettek Argentínának. Persze ez nem kisebbíti a Scaloni-banda dicsőségét.
1930 – 1970 között a Jules Rimet Kupát adták a győztesnek. 1974 óta pedig a FIFA VilágKupa Trófea jár a világbajnoknak. Ennek az aranyból készült, 36 cm-es és 6 kg-os trófeának a talpára 3. alkalommal írhatták fel Argentína nevét.
És továbbra is csak 8 ország mondhatja magát Világbajnoknak:
5 Brazília (1958, 1962, 1970, 1994, 2002).
4 Olaszország (1934, 1938, 1982, 2006).
4 Németország (1954, 1974, 1990, 2014).
3 Argentína (1978, 1986, 2022).
2 Uruguay (1930, 1950).
2 Franciaország (1998, 2018).
1 Anglia (1966).
1 Spanyolország (2010).
Három VB arany
Az argentin mezen lévő címere fölé pedig felvarhatták a 3. Világbajnoki Arany Csillagot.
Világbajnoki Arany: 1978 – 1986 – 2022.
Szövetségi Kapitány: MENOTTI – BILARDO – SCALONI.
Csapatkapitány: PASSARELLA – MARADONA – MESSI.
Házi gólkirály: KEMPES – MARADONA – MESSI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében