Ez a bolygó valószínűleg egy hatalmas, tömör vasgolyó
Az univerzum és a fizika tökéletes megértése létfontosságú az exobolygókkal kapcsolatos tudományban és a bolygóképződéssel kapcsolatos elméleteinkben. A természet kiugró és furcsa alakzatai próbára teszik elméleteinket, és arra ösztönzik a tudósokat, hogy mélyebbre ássanak.
A Gliese 367 b (vagy Tahay) kétségtelenül egy csodabogár. Ez egy ultrarövid periódusú (USP) bolygó, amely mindössze 7,7 óra alatt kerüli meg csillagát. A több mint 5 ezer exobolygót tartalmazó katalógusunkban közel 200 másik USP-bolygó található, így a Gliese 367 b ebben a tekintetben nem egyedülálló. Más szempontból azonban igenis rendkívüli. Ez egy hihetetlenül sűrű bolygó, majdnem kétszer annyira, mint a Föld, számol be a Universe Today.
Ez azt jelenti, hogy a bolygó nagy valószínűséggel színtiszta vasból áll
A csillagászok a Tahayt a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) 2021-es adataiban találták meg. Az új kutatás azonban továbbfejlesztett mérésekkel pontosítja a furcsa bolygó tömegét és sugarát. Emellett két testvérét is megtalálták. A kutatás vezető szerzője Elisa Goffo, a Torinói Egyetem doktorandusza.
A TESS 2021-ben talált rá a Gliese 367 b-re, amikor elhaladt anyacsillaga előtt, enyhén elhalványítva annak fényét. A jel a TESS észlelési képességének határán volt, így a csillagászok tudták, hogy kicsi, Föld méretű objektumról van szó.
A 2021-es projekt részeként a kutatók az Európai Déli Obszervatórium HARPS (High-Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) spektrográfját használták a bolygó tömegének és sűrűségének meghatározására. Megállapították, hogy sugara a Földének 72%-a, tömege pedig 55%-a. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg vasbolygó volt, egy egykor sokkal nagyobb példány megmaradt magja.
Gyorsan előre a jelenbe és Goffo és kollégái új kutatásaihoz.
A HARPS segítségével is megmérték a kisbolygót. Az új eredmények szerint a bolygó még sűrűbb, mint ahogyan azt a 2021-es tanulmány megállapította. A Föld tömegének 55%-a helyett ez az új kutatás azt mutatja, hogy a bolygó a Föld tömegének 63%-át teszi ki. A sugara is a földi 72-ről 70%-ra zsugorodott.
Mindez azt jelenti, hogy a bolygó kétszer olyan sűrű, mint a Föld
Hogyan lett ilyen? Az kizárható, hogy ez az eredeti formája. Valószínűleg egy olyan bolygó magja, amelynek kőzetköpenye megszűnt létezni.
“A Gliese 367 b-t egy Föld-szerű bolygóhoz lehetne hasonlítani, amelynek sziklás köpenyét eltávolították”, mondta Goffo. “Ez fontos következményekkel járhat a kialakulására nézve. Úgy véljük, hogy a bolygó a Földhöz hasonlóan alakulhatott ki, egy sűrű, főként vasból álló maggal, amelyet szilikátban gazdag köpeny vesz körül.”
Valami rendkívüli dolognak kellett történnie ahhoz, hogy a kisbolygó elveszítse köpenyét. “Valamilyen katasztrofális esemény szakíthatta le a kőzetköpenyét, csupaszon hagyva a bolygó sűrű magját.” A bolygó és más, még kialakulóban lévő protobolygók közötti ütközések életének korai szakaszában eltávolíthatták a bolygó külső rétegét.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon